A jövő kémikusai versenyeztek a Debreceni Egyetemen

Negyedik alkalommal volt házigazdája a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaversenynek. Az ötvenhatodik alkalommal megrendezett rangos megmérettetés fináléjára hazánk minden pontjáról érkeztek diákok, akik személyesen ismerkedhettek a DE TTK által kínált képzési, valamint infrastrukturális lehetőségekkel.

Az országos verseny hosszú évek óta fórumot jelent a kémia iránt érdeklődő, tehetséges diákoknak. A cél a kémia imázsának javítása mellett az, hogy a fiatalok közül minél többen a tudományterülethez kapcsolódó pályán maradjanak, és a jövőben magasan képzett tudományos szakemberekké váljanak a magyar vegyipar, valamint a kémiatudomány különböző területein.

- A verseny jól mutatja, hogy még mindig van érdeklődés a kémia iránt, mely az egyik legszebb tudományág. Remélhetőleg a diákok tantárgy iránti szeretete sokáig megmarad és az a hivatástudat, melyet a felkészítő tanárok képviseltek, olyan példát mutathat a fiataloknak, hogy sokan a kémiatanári pályát és a Debreceni Egyetemet fogják választani – hangsúlyozta a döntő megnyitóján Várnagy Katalin, a Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója, a szervezőbizottság elnöke.

Kun Ferenc, a DE Természettudományi és Technológiai Kar dékánja kiemelte, hogy az intézményben zajló színvonalas képzésnek nagyban köszönhető, hogy már negyedik alkalommal rendezheti meg a nagymúltú, rangos verseny döntőjét. 

- A nemzetközi szintű kutatómunkára épülő képzéseink a világpiacon is versenyképesek, a rendelkezésre álló erőforrásainkat a tudományos és az oktatási tevékenységekre alapozva az iparfejlesztés szolgálatba kívánjuk állítani. Erre az is garancia, hogy karunk már hetvenöt éve jelen van a felsőfokú természettudományos szakemberképzésben. Büszkék vagyunk arra, hogy oktatóink nemcsak tanítják, hanem művelik is tudományukat, kutatásaik révén hozzájárulnak a tudományterület fejlődéséhez. Akik bejutottak a verseny döntőjébe, már biztosan nyertesek, hiszen ők a legkiválóbb diákok az országban, éveken át építkezhetnek majd azokból a tapasztalatokból, amiket itt nálunk szereznek – fogalmazott a kari vezető.

Puskás István alpolgármester köszöntőjében a természettudomány, azon belül a kémia fontosságát hangsúlyozta, és a fiatalok jövőformáló tevékenységére hívta fel a figyelmet. 

- Az ország legizgalmasabb városa ma Debrecen, ahol új, történelmi léptékű perspektívák nyíltak, ebben a természettudományoknak is jelentős szerepük van, hiszen az elektromobilitásra épülő ipar fontos bázisa formálódik jelenleg is a városban. Emellett az innovációnak nagy jelentősége van a tudás hasznosításában, a fiatal tehetségek határozzák majd meg, hogy milyen irányba halad Debrecen – tette hozzá az alpolgármester.

Mika László Tamás, a Magyar Kémikusok Egyesületének főtitkára köszönetét fejezte ki azoknak a szakembereknek, akik fenntartják a diákok érdeklődését és azért dolgoznak, hogy a tudományterület általános megítélése pozitív maradhasson. 

- A kémia jelen van a minket körülvevő világban, mindenhol találkozhatunk olyan jelenségekkel vagy eszközökkel, amik valamilyen kémiai folyamaton mentek keresztül, viszont ehhez képest a kémia népszerűsége korántsem töretlen. Szükség van olyan szakemberekre, akik úgy próbálják fenntartani a jólétet, hogy az energiaforrásokat, a környezetszennyezést, a nyersanyagigényeket kedvező irányba terelik. Ezek a kutatók a jövőben azok közül kerülhetnek ki, akik részt vettek a verseny döntőjében és ötleteikkel még csodálatosabbá tehetik a kémiát – mondta a főtitkár.

A Debreceni Egyetemen rendezett döntő három részből állt: szombaton írásbeli elméleti és számítási feladatokat oldottak meg a diákok, a második részben laboratóriumi kísérleteket végeztek, míg a két forduló alapján legjobb eredményt elért versenyzők vasárnap délelőtt a szóbeli fordulóban mutathatták meg felkészültségüket és előadókészségüket. A döntőben több mint kétszáz középiskolás vett részt.

Sajtóközpont - BZ

Dokumentumok