Az emlékezet válságai: Posztkoloniális, posztszocialista és poszttörténelmi kulturális narratívák című program jól illeszkedik az intézet hagyományaihoz, hiszen évek óta nyilvános előadás keretében mutatják be saját kutatási területüket a külföldről érkezett vendégoktatók.
A fiatal brazil történész, Augusto Petter, a Brit Kultúra Tanszék vendégoktatója a CEU csereprogram keretében két kurzust is vezet az Angol-Amerikai Intézetben: az Észak-Amerikai Tanszéken Amerika és a történelem jövője, a Brit Tanszéken pedig Az idő, mint a gyarmatosítás eszköze a brit történelemben címmel.
A május 17-én, az egyetem Főépületében rendezett eseményen Történelmi gondolkodás a világ végén címmel tartott előadást.
Rukhsar Hussain független kutató – aki jelenleg Magyarországon él a családjával – Hidzsra-reprezentációk a posztkoloniális Indiában: A brit gyarmatosítás hatásai témakört járta körbe prezentációjában.
- Az indiai származású kutató e-mailben kereste meg tanszékünket egy lehetséges együttműködés jegyében, ezért örömmel fogadta felkérésünket az előadásra, ami alkalmat teremtett arra is, hogy egyeztessünk a távlati elképzelésekről, hiszen fontos törekvésünk, hogy lehetőleg minden tanévben legyen nemzetközi vendégoktatónk – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Ureczky Eszter, a DE BTK Brit Kultúra Tanszék vezetője.
A program zárásaként a jelenleg Magyarországon tevékenykedő amerikai kultúrakutató, Maya Nadkarni mutatta be közelmúltban megjelent A szocializmus maradványai: Az emlékezet és a múlt jövője a posztszocialista Magyarországon című kötetét (Remains of Socialism: Memory and the Futures of the Past in Postsocialist Hungary - Cornell University Press, 2020), amely után workshopot is tartott a kutatási módszerekről, emellett írói tippeket is adott a fiatal kutatóknak a kulturális tanulmányok területén. A műhely a sikeres nemzetközi publikációs és kutatói tevékenység kapcsán elsősorban kutatásmódszertani, pályaorientációs és gyakorlati szempontból közelítve szolgált információkkal az érdeklődőknek.
Sajtóközpont – BZs