A kétnapos eseménysorozattal az volt a szervezők célja, hogy felhívják a figyelmet az emlőrák megelőzésére, tehát a szűrőprogramokra, illetve az önvizsgálat jelentőségére. Emellett tájékoztatni szerették volna a lakosságot arról is, hogy ha már felfedezik a betegséget, milyen korszerű lehetőségek állnak rendelkezésre a gyógyítás érdekében.
A Debreceni Egyetem, a város és Magyarország Kormánya támogatásával megvalósult kétnapos esemény az I. Mozaik Med Prevenciós Nappal kezdődött szombaton. A rózsaszínre festett Forest Center Debrecen előadótermét megtöltötték a látogatók. A nyitóbeszédek után magenta színű gyertyákat gyújtottak a résztvevők, így emlékeztek meg azokról, akik a mellrák következtében haltak meg.
A szakmai napon Tóth Dezső klinikaigazgató bemutatta a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikáját, annak eredményeit. Ismertette, hogy itt végzik a második legtöbb emlőműtétet országosan, és hogy a plasztikai sebészeti eljárások bevezetésével a gyógyítás egyben jó esztétikai eredményekkel érhető el.
Előadást tartott Porkoláb Gyöngyi, a Debreceni Hospice Ház Alapítvány kuratóriumi elnöke is. Előadásának fókuszában a társadalmi szemléletformálás és a civil szervezetek által életre hívott, figyelemfelhívó események jelentősége állt.
Kádas János, az UD-GenoMed Medical Genomic Technologies Kutatás-fejlesztési és Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója azt mutatta be, milyen lehetőségeket tud nyújtani a cég a genetikai vizsgálatok területén.
A kerekasztal-beszélgetéseken az érdeklődők nyitott párbeszédet folytathattak gyógyultakkal és a szakmát képviselő neves szakemberekkel. Kiemelték, hogy rengeteg félelemkeltő hír terjed a közösségi médiában, ezért ha bárki bizonytalan a betegséget illetően, leginkább szakemberektől tájékozódjon.
A résztvevők már a vasárnapi futóversenyre is hangoltak. Olyan kisgyermekes édesanyák és édesapák, elismert ultrafutók osztották meg napi rutinjukat, időbeosztásukat, hogy az oda látogató azzal a gondolattal távozhatott: itt az ideje komolyabban venni az egészségét és elkezdeni sportolni.
A vasárnapi futónapon szikrázó napsütésben, a Vekeri-tó hangulatos környezetében töltődhettek és mozoghattak egészségükért a résztvevők. A három táv (1,3 km, 4 km, 10,8 km) valamelyikét a DEAC szabadidősport szakosztály és a Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogram számos tagja mellett rengeteg egészségügyi dolgozó is teljesítette. A futók között pedig volt csaknem száz gyermek is.
Összesen mintegy hétszázan futottak, ám a családtagokkal, barátokkal együtt ezren is megfordultak a Vekeri-tónál.
Illésy Lóránt emlősebész, versenyigazgató a nap végén úgy fogalmazott: az első debreceni futóversenyük minden várakozást felülmúlt.
- Ez a nap nagyon sok embert ébresztett rá arra, hogy nem késő elkezdeni sportolni, illetve hogy már fiatal korban el kell kezdeni tudatosan nevelni a gyermekeket a mozgás szeretetére. Példát kell nekik mutatni. Sportolni és egészségesnek lenni menő és ráadásul ez a jövő, a hosszú élet titka. A versenynek köszönhetően nagyobb reflektorfénybe került a prevenció. Vasárnap akik ott voltak, nem csak beszéltek a prevencióról, hanem tettek is érte – emlékeztetett Illésy Lóránt.
A támogatásokból befolyt összegből egy emlősebészeti eszköz, úgynevezett gamma-kamera beszerzésére gyűjtenek a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája részére. Eddig több mint egymillió forint gyűlt össze (az eszköz ára 8-10 millió forint), a felajánlásokat egész októberben várják.
Utalási lehetőség a Mozaik Med Sportegyesület számlájára: 11744003-24420426-00000000
Közlemény: emlorak_adomany
Sajtóközpont - PKZs