A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Rézfúvós és Ütőhangszeres Tanszéke, valamint a Conservatory Alapítvány 46. alkalommal rendezte meg a Rézfúvós és Ütőhangszeres Találkozót és Versenyt, április 12-14. között.
A nemzetközi megmérettetésre trombitán, kürtön, harsonán, tubán, ütőhangszeren nevezhettek a versenyzők. Idén is a zeneművészeti szakgimnáziumok 12. és 13. osztályos, illetve szakmai tagozatos növendékei, magyarországi és külföldi felsőoktatási intézményekben BA képzésben részt vevő nappali vagy levelezős hallgatók, osztatlan tanári mesterképzésben tanulók, valamint tanári mesterképzés nappali vagy levelező tagozatos hallgatói indulhattak a versenyen.
A Zeneművészeti Kar növendékei – mint minden évben – ezúttal is nagy létszámmal képviselték a Debreceni Egyetemet, rajtuk kívül érkeztek ifjú zenészek Kassáról, Poznanból, Gdanskból, Córdobából, Győrből, Pécsről, Békéscsabáról, Szegedről, Miskolcról, Nyíregyházáról és Budapestről is. A népes mezőnyből kiemelkedtek a harsonások, akik a verseny történetében először a legnagyobb létszámban, harmincöten vettek részt a versenyen.
A debreceni kar tehetségei hozták a kötelezőt, ahogy azt már az elmúlt években megszokhattuk tőlük, többen is kiváló eredményt értek el, a színvonalas mezőnyben a legjobbak között végeztek. Ebben az évben két első, három második és két harmadik hellyel zárták a versenyt, mindemellett két debreceni egyetemista rektori különdíjat is kapott.
- A hallgatóink újabb kiváló lehetőség kapujában álltak, hiszen nem minden nap mutathatják meg a tudásukat ilyen erős mezőnyben és ilyen nagy tekintélyű nemzetközi szakmai zsűri előtt. Nagyon jó erőfelmérő ez a rézfúvósoknak és természetesen mindenkinek, egyszerre kivételes lehetőség is nekik arra, hogy tovább fejlődjenek. Nemzetközi megmérettetésről van szó, hiszen amellett, hogy az ország különböző pontjairól ékeztek versenyzők, külföldről is neveztek. Évről évre egyre bővül a létszám, ami egyértelműen mutatja a kiírás népszerűségét, aminek köszönhetően a kar is folyamatosan a figyelem középpontjába kerül ilyenkor – hangsúlyozta Kovalcsik András, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Rézfúvós és Ütőhangszer Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.
Az ütőhangszereseket Szabó István, a Rézfúvós és Ütőhangszer Tanszék egyetemi tanára, a SONUS Ütőegyüttes vezetője készítette fel. Mint mondta: növendékei tehetségesek, elhivatottak, motiváltak, mindezek alapján megállják a helyüket a legnívósabb versenyeken is, amit most is sikerült bizonyítaniuk.
- Elégedettek lehetünk az idei eredményekkel, de már megszokott dolog, hogy a hallgatóink ilyen jól teljesítenek. Ez minden esetben megmérése a hallgatók és az oktatók munkájának is, hiszen ezáltal megállapítható, hol tartanak a fiatalok, illetve hol tart a kar az országos felsőoktatásban. Az ütősképzésben nálunk van a legnagyobb hallgatói létszám, nagyon jók a versenyeredményeink, a mostani megmérettetés megmutatta, hogy jó úton járunk. Hatalmas tisztelet jár azoknak a professzoroknak, akik elindították a sorozatot, ők is őszinte lelkesedésből csinálták, ahogyan mi is most – tette hozzá Szabó István.
A hagyományoknak megfelelően nemcsak a versenyzők, hanem az oktatók és a zsűri tagjai is színpadra léptek, a győztesek pedig újra lehetőséget kaptak arra, hogy eljátsszák a nyertes produkciókat.
A 46. Rézfúvós és Ütőhangszeres Találkozó és Verseny teljes eredménylistája az alábbi mellékletben érhető el.
A szakmai zsűri névsora:
Trombita
Kelemen Csaba (Drezdai Filharmonikusok)
Simon Zsolt (Richard Wagner Konzervatórium, Bécs)
Kürt
Bagoly Dávid (Kassai Filharmonikusok)
Börzsönyi Máté (Budafoki Dohnányi Zenekar)
Harsona
Csáthy Miklós (Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)
Jose Luis Moreno Miras ("Rafael Orozco" Konzervatórium, Cordoba)
Tuba
Jakub Urbańczyk (The Krzysztof Penderecki Academy of Music in Krakow - Penderecki Zeneakadémia Krakkó)
Thomas Brunmayr (Hochschule für Musik Freiburg - Zeneművészeti Főiskola Freiburg)
Ütőhangszer
Kerek Csombor (Magyar Állami Operaház)
Kovács Árpád (Savaria Szimfonikus Zenekar)
Sajtóközpont - BZ