Az eredetileg szeptemberre, Debrecenbe tervezett konferenciát a járványhelyzet miatt online rendezték meg. A szervezők arra törekedtek, hogy a modern audiovizuális technológia segítségével szakmailag a legmagasabb színvonalú vándorgyűlést követhessék az érdeklődők.
A kongresszuson többek között a célzott terápiák fejlesztéséről, a gyulladásos és autoimmun reumatológiai kórképekről, a klasszikus reumatológiai betegségekről, a metabolikus csontbetegségekről és szakmapolitikai kérdésekről hallhattak előadást a részt vevő szakemberek. Emellett néhány újdonság is szerepelt az idei programban.
- A vándorgyűlésen speciális témákat is megvitattunk. Kerekasztal-beszélgetést szerveztünk a sportmedicina és a mozgásszervi képalkotás témakörében. Emellett megtárgyaltuk a célzott terápiával kapcsolatos speciális aspektusokat és az új fejlesztéseket is. Az eredetileg négynapos programot három napba sűrítettük, megtartva az összes lényeges elemet – ismertette Szekanecz Zoltán, a DE ÁOK Belgyógyászati Intézet Reumatológiai Tanszék vezetője, a kongresszus és az egyesület elnöke.
A három nap alatt összesen több mint 100 előadás hangzott el, illetve posztert mutattak be. A kongresszuson a Debreceni Egyetem szakemberei is beszámoltak tevékenységükről, aktuális tudományos kutatásaikról.
- A Reumatológiai Tanszéken a társbetegségekkel is foglalkozunk. Az ízületi gyulladásban szenvedőknél ugyanis megnő az infarktus, a daganatos betegségek és a csontritkulás kialakulásának esélye. Alkalmazott kutatásainkban többek között azt vizsgáljuk, hogy a biológiai terápia hogyan hat a szív- és érrendszerre vagy a csontra. Az ezzel kapcsolatos kutatómunka eredményét ismertettük a konferencián – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Szekanecz Zoltán.
A szakmai tanácskozáson a Debreceni Egyetem Sportorvosi Tanszéke is bemutatkozott, a résztvevők megismerhették a tanszék tevékenységét, legfontosabb kutatásait.
A kongresszusra több mint 400 hazai reumatológus regisztrált. Az előadásokat a konferencia után még hónapokig megtekinthetik azok, akik nem tudták végig követni a háromnapos programot.
A kongresszuson Dankó Katalin, a DE ÁOK Belgyógyászati Intézet Klinikai Immunológiai Tanszék egyetemi tanára kapta a Bozsóky Sándor emlékérmet, ami az egyesület legnagyobb kitüntetése.
Az orvos- kongresszussal párhuzamosan tartották meg a szakdolgozói egyesület (MRSZE) vándorgyűlését is.
Sajtóiroda - CzA