Fél évszázad jubileuma a lengyel szakon

A lengyel képzés elindításának ötvenedik évfordulója alkalmából az intézményi Alumni Fesztiválhoz csatlakozva szervezett öregdiák-találkozót a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézet. Az Egyetemi Templomban rendezett szombati eseményen egykori hallgatók, oktatók idézték fel az elmúlt évtizedek emlékezetes pillanatait.

A lengyel nyelv és irodalom egyetemi oktatása 1974-ben kezdődött Debrecenben, a jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetem Szláv Filológiai Intézetében. A szakot Molnár István, a Lengyel Nyelv és Irodalom Tanszék (1984) alapítója szervezte meg, aki jelentős szerepet játszott Magyarországon a lengyel szakos tanárképzés elindításában is és aki ugyancsak köszöntötte az öregdiák-találkozón megjelenteket, köztük azokat az anyanyelvi lektorokat, akik az elmúlt évtizedekben az egyetem kötelékében oktattak.

- Mérföldkőnek tekinthető a 2018-as év, amikor az egyetemi és a kari vezetés közös akaratával, személyi fejlesztéssel és a Lengyel Intézet támogatásával, ha nem is közvetlen felvételit igénylő alapszakként, ám stabil, belső jelentkezéssel elinduló úgynevezett minor, vagyis kis szakként voltaképpen újraindult a lengyel képzés – fogalmazott köszöntőjében Regéczi Ildikó.

A DE BTK Szlavisztikai Intézet igazgatója hangsúlyozta: a minoros képzés ugyan mennyiségi mutatói alapján is kis szaknak számít, ám az intézet életében játszott szerepe messze túlnő fizikai adottságain, amelynek oka egyértelműen abban rejlik, hogy mindazok, akik érdekeltek a képzés létében, energiájukat és tehetségüket teljes mértékben a lengyel nyelv és kultúra ügyének szentelik.

A debreceni polonisztika mindig is ritka és különleges szakterület volt, kevés, de elkötelezett hallgatóval, akik nagy érdeklődést mutattak Lengyelország és kultúrája iránt. Az indulás óta 170 hallgató szerzett lengyel nyelv és irodalom szakos oklevelet, míg a 2018-ban újraindult lengyel minor szakra mostanáig 43 hallgató jelentkezett.

- Büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt évtizedek során számos kiváló oktatónk és hallgatónk vált elismert szakemberré a magyar és lengyel tudományos életben, valamint a lengyel-magyar kapcsolatok bővítésében és az idegenforgalomban – emelte ki Fórián Éva nyelvtanár, a Szlavisztikai Intézet igazgatóhelyettese, a találkozó főszervezője.

Jelenleg az alapképzés keretein belül 13 hallgató tanul lengyel minor szakon. A szlavisztikai alap- és mesterképzés orosz szakirányán kötelezően választandó második szláv nyelvként 10 hallgató tanul lengyelül. 2023 óta pedig a fordító- és tolmács mesterszakos képzés keretében is lehetőség van a képzésre.

- A lengyel nyelv oktatásának hagyománya és jövője van a karon, ahol töretlen az érdeklődés a magyarokkal számos közös történelmi kapcsolattal bíró közép-európai ország kultúrája és művészete iránt – fogalmazott megnyitójában Takács Levente.

A DE BTK oktatási dékánhelyettese – aki a kari vezetés nevében üdvözölte a találkozó résztvevőit – kiemelte: néhány elhivatott oktató, érdeklődő diákok, a kar vezetése és külső intézmények, mint a budapesti Lengyel Intézet és a Felczak Alapítvány támogatása teszi lehetővé, hogy ha mégoly szerény keretek között is, de fennmaradjon és működjön ez a stúdium.

Jaroslaw Bajaczyk, a Lengyel Intézet igazgatója – a Debreceni Nyári Egyetem egykori hallgatója – reményét fejezte ki, hogy egyszer, talán nem is olyan távoli jövőben nem csak minorként, hanem alap- és mesterképzés keretében is elérhető legyen a lengyel szak a Debreceni Egyetemen.

- Ehhez a jövőben is nélkülözhetetlen, hogy nyelvi lektorok érkezzenek Debrecenbe, amelyhez minden támogatást megad az elkövetkező időszakban is a Lengyel Intézet, amely jelentős szerepet játszik a lengyel nyelv és kultúra népszerűsítésében Magyarországon, és támogatja a különböző egyetemi projektek megvalósítását, emellett fontos anyagi és eszközbeli segítséget is nyújt – emelte ki az igazgató.

Az eseményen a nyelvi lektorok mellett az egykori hallgatók is felidézték emlékeiket.

A találkozó kötetlen beszélgetéssel, közös fotó készítésével zárult.

Sajtóközpont - BZs