Elektromos autó: sikeres és takarékos

A tavaly elért eredményen javítva sikerrel szerepelt és a 29. helyen zárt a Debreceni Egyetem Műszaki Karának csapata a Shell Eco-marathonon, amelyet május 25-28. között a Queen Elizabeth Olimpiai Parkban rendeztek Londonban.

A verseny célja, hogy kiderüljön, ki tudja a leghosszabb távot megtenni 1 liter üzemanyaggal, vagy 1 kWh árammal. Az idei megmérettetésre 28 ország 178 csapata nevezett. Magyarországot a DE MK TEAM mellett a kecskeméti Kandó Kálmán Szakközépiskola, valamint a győri Széchenyi István Egyetem hallgatói képviselték. Mindhárom induló magyar csapat elektromos energiát használt az autók meghajtására.

- Idén az új motorral és az új elektronikai vezérléssel indultunk a versenyen, és ha csak minimálisan is, de sikerült feljebb lépni a rangsorban – mondta Varga Tamás Antal a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék munkatársa, a csapat menedzsere.

A szervezők szerint az eredményeket jelentősen befolyásolta a kivételesen magas hőmérséklet. Nagy kihívást jelentett a résztvevőknek, hogy mennyire tudják autóikat, illetve a technikájukat a melegebb időjáráshoz igazítani. Mindezek ellenére a városi koncepció kategóriában induló francia egyetemisták új világrekordot állítottak fel, hiszen a belsőégésű motorral működő autójukkal 658 kilométernek megfelelő távot tettek meg 1 liter üzemanyaggal, bizonyítva a Shell Eco-marathon vállalását: inspirálni és kihívás elé állítani a jövő mérnökeit, hogy új ötletekkel és fejlesztésekkel kísérletezzenek, amelyekkel választ adhatnak a jövő energetikai kihívásaira.

- Csapatunk nagyon motivált és már a nyáron elkezdjük a felkészülést a jövő évi versenyre, ahol a versenytapasztalatokat is felhasználva szeretnénk még jobb eredményt elérni - mondta Mankovits Tamás, a Gépészmérnöki Tanszék vezetője.

A csapat tagjai:

Hallgatók: