Egyetemi tudásátadás a Hajdúsági Expón

A Debreceni Egyetem is bemutatkozott a 24. Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállításon és Vásáron Hajdúböszörményben. A péntektől vasárnapig rendezett agráreseményen az egyetem agrárkutatói és oktatói előadásokat tartottak, valamint saját standot is állított az intézmény.

A Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállításon és Vásáron a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetetek és Tangazdaság, valamint a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának szakemberei agrotechnológiai újdonságokat mutattak be a gazdálkodóknak.

- Az egyetem a kezdetektől támogatja az agrárfórumot, a szakmai kiállítást és a traktorhúzó versenyt, hiszen az agrárium az egyik legfontosabb stratégiai területe intézményünknek. A rendezvény remek alkalom, hogy elérhessük a fiatalokat, felhívva a figyelmüket a mezőgazdaság fontosságára. A Debreceni Egyetem mint az ország egyik legnagyobb agrár felsőoktatási intézménye a képzési portfólióját folyamatosan megújítja annak érdekében, hogy a legfrissebb tudást sajátíthassák el, a legalaposabb információkat kaphassák meg a hallgatók. Ennek bemutatására pedig remek alkalom a Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállítás és Vásár, valamint Kelet-magyarországi Agrárfórum – mondta el Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese.

Kiss Attila, Hajdúböszörmény polgármestere szerint az immár 12. alkalommal megrendezett Kelet-magyarországi Agrárfórum a város, a térség és hazánk egyik legfontosabb mezőgazdasági rendezvényévé vált. Mint mondta, a 24. Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállítás és Vásár, valamint a Hajdú Nemzetközi Traktorhúzó Verseny és Nemzeti Amatőr Traktorhúzó Bajnokság társrendezvényeként szervezett agráresemény a szakmai tanácskozások mellett a szórakozásra is lehetőséget nyújt.

- Egy változó világban, a különböző divathullámok mellett (mesterséges élelmiszer, rovarfehérje), a magyar mezőgazdaság magas genetikai értéket képviselő, egészséges élelmiszer-alapanyagokat, élőtömeg gyarapodást biztosító, korszerű takarmányozási rendszereket alkalmazó módszereket tud nyújtani. A magyar alapanyag-előállító gazdák azonban csak hatékony feldolgozóipar mellett lesznek versenyképesek. Ma már követelmény, hogy a legkorszerűbb, automatizált módszerekkel előállított, magas feldolgozottsági fokú, szinte konyhakész termékek kerüljenek a boltok polcaira – emelte ki Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetség elnöke.

Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy a hajdúböszörményi agrárrendezvény jó reklám a hazai mezőgazdaságnak, amely minden nehézséget átvészelő, sikeres ágazat.

- Az élelmiszeripar szuverenitást jelentő ágazat, amely hazánk önellátását biztosítja. A kormány célja egyebek mellett egy olyan integrált élelmiszerlánc létrehozása, amely hosszú távon garantálja a termelés és az élelmiszerellátás biztonságát, miközben hozzájárul a vidéki közösségek megerősítéséhez. Az Élelmiszeripar Bajnokai Program nemcsak a nagyvállalatok, hanem a kistermelők számára is új lehetőségeket biztosít, hogy versenyképesen és biztonságosan tudjanak élelmiszert előállítani – fejtette ki Nobilis Márton Pál.

Az államtitkár szerint a következő időszakban kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az élelmiszer-gazdaságot támogató pályázatok széles körben elérhetőek legyenek, segítve ezzel a szektor versenyképességének növelését és a szakemberhiány mérséklését.

- Eljött a közös agrárpolitikában meghirdethető új források időszaka. A tavalyi évben egy 69 pályázatból álló menetrendet állítottunk össze, ma pedig a források megnyitásáról, műszaki tartalmáról, részleteiről beszélhetünk, és arról, hogy ki, milyen pályázatot adhat be, és milyen fejlesztésekre nyílnak meg a lehetőségek. Az agrárfórum a tudásátadás helyszíne, amelynek révén az elkövetkező időszakban meghirdetendő pályázatokat úgy tudjuk elkészíteni, hogy az valóban az agrárium megújítását és a vidék fejlődését tudja szolgálni – emelte ki Papp Zsolt György, a Közös Agrárpolitika végrehajtásért felelős helyettes államtitkár.

Tiba István országgyűlési képviselő szerint a szakmai rendezvény a mezőgazdaság új, szórakoztató oldalát mutatja, mindamellett, hogy az expó konferenciája kellő hangsúlyt fektet a térséget meghatározó agrárium aktuális kérdéseire, amely azért is fontos, mivel az ágazat a térség jelentős számú családjának biztosít megélhetését.

- Az agrárfórum egy találkozási pont a munkáltatóknak és a potenciális munkavállalóknak. A gazdák a szakmai fórummal párhuzamosan egy olyan bemutatót tekinthetnek meg, amely a 21. századi technológia használatára készíti fel őket. A traktorhúzó versenyen pedig az Északi Agrárszakképzési Centrum hat intézményének tanulói is részt vesznek, számot adva elméleti és gyakorlati tudásukról – tette hozzá Lévai Imre, az Északi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója.

Ficsor László, a Hajdúböszörményi Traktorhúzó Egyesület elnöke elmondta, hogy az agrárrendezvény keretében idén immár huszonnegyedik alkalommal bőgtek fel a versenygépek Hajdúböszörményben, Magyarország egyetlen tractor pulling pályáján. Az idei megmérettetésre Európa öt országából – Dániából, Norvégiából, Franciaországból, Hollandiából és Olaszországból – 18 versenycsapat érkezett.  


Sajtóközpont - ÉE