Holland kitüntetés a DE BTK oktatójának

Rangos holland elismerésben részesült Pusztai Gábor, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Néderlandisztika Tanszék vezetője. A Ridder in de Orde van Oranje-Nassau (Oranje-Nassau Rend Lovagja) kitüntetést Vilmos-Sándor király nevében a Holland Királyság magyarországi nagykövete adta át.

A királyi család nevét viselő érdemrendet 1892-ben alapították, amelynek hat osztályából az Oranje-Nassau rend lovagja címet a holland kultúráért tett erőfeszítésért ítélik oda, elsősorban holland állampolgároknak, kivételes alkalommal – mint Pusztai Gábor esetében – külföldiek számára is.

A felterjesztés Gera Judit professzortól, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Germanisztikai Intézet professzorától, valamint Michiel van Kempen-től, az Amszterdami Egyetem professzorától érkezett a rendhez.

A budapesti Holland Nagykövetség rezidenciáján szeptember 12-én rendezett ünnepségen Désirée Bonis nagykövet fogadta és köszöntötte Pusztai Gábort.

Az átadóünnepséget megelőzően Michiel van Kempen és Gera Judit méltatásában elhangzott: a kitüntetés Pusztai Gábor egész eddigi szakmai életútját, a Debreceni Egyetem Néderlandisztika Tanszékén végzett munkáját, valamint a holland nyelv és kultúra népszerűsítése terén végzett tudományos- és oktatói tevékenységét ismeri el.

Az ünnepségen a családtagok mellett részt vett az intézmény Keményfi Róbert DE BTK dékán vezette delegációja is, tagjai az egyetem oktatói közül Barta Róbert, a Történelmi Intézet igazgatója, Kántor-Faragó Márta, a Néderlandisztika Tanszék adjunktusa, Maticsák Sándor, a Finnugor Nyelvtudományi Tanszék vezetője, valamint a Debreceni Református Hittudományi Egyetem képviseletében Baráth Béla rektor és Gonda László általános rektorhelyettes volt.

Az Oranje-Nassau Rend Lovagja címet Magyarországon – Pusztai Gáborral együtt – összesen négyen birtokolják.

Sajtóközpont – BZs

Fotó: Kántor-Faragó Márta, Michiel van Kempen