- Egyetemünk tudományos életének hagyományosan legnagyobb ünnepe a doktor- és díszdoktoravatás. A fiatal, önálló kutatóvá érett kollégák ekkor kapják meg doktori címüket és ugyanezen az ünnepségen kerül sor a szakmai karrier további lépcsőfokain elért eredmények elismerésére, a habilitáltak okleveleinek átadására és a tudományos publikációs díjak átnyújtására. Az ünnepséget a díszdoktoravatás koronázza meg, amikor egy nemzetközileg is legkiválóbb tudósnak nyújtjuk át egyetemünk díszdoktori címét – fogalmazott beszédében Csernoch László.
A DE tudományos rektorhelyettese felidézte: a Debreczeni Magyar Királyi Tudományegyetem első alkalommal 1915. december 18-án gyakorolta a doktoravatás jogát, amikor a finn-ugor nyelvészeti kutatások terén szerzett kimagasló érdemeinek méltánylásául a bölcseleti tudományok tiszteletbeli doktorává avatta Pápay József egyetemi tanárt.
Csernoch László idézte Bernolák Nándor rektor gondolatait: „A jövőben százan és százan fogják megnyerni egyetemünkön a tudományos készültség elismerésének ezt a díszét; de az esetek túlnyomó részében az inkább a tudományos pálya megnyitása, mint megkoszorúzása lesz; biztató jelnek tekintem, hogy amikor egyetemünk e jogával először él, a tudományos munkában eltöltött fényes múlt előtt hajtja meg lobogóját.”
- Bernolák Nándor ezek szerint a jövőbe látott, de azt – szerintem – ő sem gondolta, hogy a száz vagy a mostani, több mint 100 – egészen pontosan 132 – jelölt egy időben áll majd az egyetem vezetése előtt, hogy átvehesse doktori fokozatát – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
A jelöltek közül 108-an summa cum laude, 23-an cum laude, 1 avatandó pedig rite minősítéssel tett eleget a doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez előírt követelményeknek.
A frissen avatott doktorok nevében Demeter-Karászi Zsuzsanna mondott köszönetet.
- Fogadalmunkhoz híven mindenkor arra törekszünk, hogy a doktori fokozat tekintélyét megóvjuk, szaktudományunk fejlődését elősegítsük, a Debreceni Egyetem gyarapodását tehetségünkhöz képest előmozdítsuk, és ezzel hazánk javát szolgáljuk.
A rendezvényen az egyetem 21 munkatársa kapott habilitált doktori címet. Az agrártudományok területén 8, a bölcsészettudományok területén 4, az orvos- és egészségtudományok területén 5, a társadalomtudományok területén 4 oktató tett eleget a habilitációs eljárás követelményeinek.
Az ünnepség egyetemi elismerések, díjak és kitüntetések átadásával folytatódott.
Az év doktori értekezése díjat Balázs Gergely A kevésbé invazív surfactant terápia sikerességét befolyásoló klinikai és technikai tényezők vizsgálata koraszülöttekben, Enterszné Kocsis Zsófia A hallgatói munkavállalás sajátosságai és egyetemi pályafutásra gyakorolt hatása a Debreceni Egyetemen, valamint Róth Gergő Algoritmusok és neurális hálók alkalmazása kopolimerek összetételének feltérképezésére című értekezéséért vehette át.
A Debreceni Egyetem Szenátusa 2013 őszén alapította meg az év női kutatója díjat, amelyet az adott évben jelentős kutatási eredményt elérő kolléganő kaphat meg. A DE Tudományos Tanácsa javaslatára az elismerést idén kimagasló kutatási eredményei és publikációs teljesítménye alapján Varga Orsolya Edit, az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) Népegészség- és Járványtani Intézetének egyetemi docense érdemelte ki.
A tehetséggondozásban kiemelkedő teljesítményt nyújtott oktatók számára odaítélhető Debreceni Egyetem Pro Cura Ingenii Díja kitüntetést Bocsi Veronika, a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi docense, Szentandrássy Norbert, a Fogorvostudományi Kar Alapozó Orvosi Ismeretek Intézetének egyetemi docense és Antal László, a Természettudományi és Technológiai Kar Hidrobiológiai Tanszékének egyetemi docense nyerte el.
A Debreceni Egyetem Szenátusa ebben az évben a Tankó Béla Emlékdíjat tudományos munkásságáért és vezetői tevékenységéért Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, egyetemi tanár és szakmai munkásságáért Nagy Endre, a DE ÁOK Belgyógyászati Intézet Endocrinológiai Tanszék egyetemi tanára részére adományozta.
Az ünnepség zárásaként az irodalomtörténet és az irodalomelmélet területén elért kimagasló eredményeiért az intézmény díszdoktorai sorába avatta Walter Erhartot, a németországi Bielefeldi Egyetem professzorát.
Sajtközpont – BZs