A díj névadója, Kállay Géza (1959-2017) az Eötvös Loránd Tudományegyetem Angol-Amerikai Intézetének egykori igazgatója példaértékű tudós, mentor, író, fordító és színházrajongó volt, aki életét az oktatásnak és a kutatásnak, valamint az ismeretterjesztésnek szentelte.
A Kállay Géza-díjat a tudományos közösségnek nyújtott sokrétű szakmai szolgálatok elismeréseként alapította a HUSSE azzal a céllal, hogy elismerje a tudomány érdekében végzett tartós, ám sokszor kevésbé látható – kiemelkedő szerkesztői tevékenység, jelentős publikációk szerzősége, hosszútávú szakmai részvétel nagy hatású tudományos testületekben, hosszútávú, nagyszabású, egyszeri projektek, kutatói együttműködések – tevékenységet.
A Kállay Géza-díjat 2025 januárjában, a Magyar Anglisztikai Társaság szegedi konferenciáján Bényei Tamásnak, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézet professzorának ítélték oda Venkovits Balázs, a DE BTK Angol-Amerikai Intézet igazgatója és Ureczky Eszter, a Brit Kultúra Tanszék vezetője felterjesztésére.
Jelölésükben Bényei Tamás legutóbbi, igen nagy jelentőségű eredményét, a hét év alatt született Az angol irodalom története I-VII. köteteket méltatták, amely nem csupán rendkívül hosszútávú munka eredménye, hanem a magyarországi anglisztika területén is jelentős kiadvány és amelynek szerkesztését Kállay Géza, az eredeti felelős szerkesztő hirtelen halála után vette át, így a könyvsorozat szakmai és személyes vállalkozásként is különleges köteléket jelent a díj és a díjazott között.
Az összesen több mint 4000 oldalas és több mint 50 szerző közreműködésével készült könyvsorozat szimbolikusan egyesíti a magyarországi anglisztika legtöbb képviselőjét, és minden bizonnyal hosszú távú tudományos és oktatási hatása lesz hazánkban – fiatal és idősebb tudósok generációi fogják tanulmányozni a könyveket, amikor filológiai szempontból megbízható, elméletileg naprakész és nyelvészetileg is korszerű, nyelvileg hozzáférhető információkat keresnek az angol irodalom történetéről. Ez a nagy hatású tudományos teljesítmény számtalan módon erősíti és hasznosítja az egész tudományos közösséget, az oktatás, a kutatás és akár még a fordítás területén is – olvasható a méltatásban.
A sorozat kötetei és fő szerzői:
A középkor irodalma: A kezdetektől 1480-ig (Halácsy Katalin, Karáth Tamás, 2020), A kora újkor irodalma: Az 1480-as évektől 1640-ig (Kiss Attila, Szőnyi György Endre, 2020), Az 1640-es évektől az 1830-as évekig (Gárdos Bálint, Komáromy Zsolt, Péti Miklós, 2021), Az 1640-es évektől az 1830-as évekig (Gárdos Bálint, Komáromy Zsolt, Péti Miklós), A viktoriánus és a modernista időszak (Bényei Tamás, Kállay Géza †, 2024), valamint Az 1930-as évektől napjainkig (Bényei Tamás, 2022).
Sajtóközpont