Vastaps a premieren: bemutatták a Denevért az Aulában

Nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem első operettje. A Főépület Aulájában bemutatott Denevér című előadást az intézmény vezetői előtt vitték színpadra a posztgraduális zenés-színpadi előadóművészeti képzés növendékei, a DE Zeneművészeti Kar hallgatóiból álló kamarazenekar, valamint az egyetem Medicor Kórusa.

Az országosan egyedülálló és hiánypótló posztgraduális zenés-színpadi előadóművészeti képzés első félévi bemutatkozó záróvizsgájaként Johann Strauss háromfelvonásos színpadi művének rövidített változatát, A denevér avagy Batman visszavág… című darabot hallhatta az egyetemi közönség szombat este.

Ez volt az első olyan zenés színházi előadás, melyet az intézmény szeptemberben indult, két féléves kurzusának énekesei adtak elő a Főépület Aulájában.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a premier előtt tartott köszöntőjében kiemelte az est rendhagyó jellegét és elismerően beszélt az előadásban szereplő fiatal művészekről is.

- Ez egy történelmi esemény, hiszen példa nélküli az, hogy egy tudományegyetemen operett előadást tartsanak. Noha számos fontos eseménynek adott már otthont a patinás Aula, ilyen rendezvénynek most először. Strauss műve derűt, vidámságot sugároz, a történeteknek és az érett művészek játékának köszönhetően pedig önmagunkba nézhetünk. Ez az alkalom nem egyedüli élmény, hanem valaminek a kezdete – fogalmazott a rektor.

Bács Zoltán kancellár is kiemelte a Debreceni Egyetem innovációs szerepét, mely ezúttal a művészet területén ért el eredményt Strauss operettjének bemutatójával. 

- Vannak tudósaink, művészeink, patinás épületeink és vannak olyan képzéseink, ahonnan olyan tehetségek kerülnek ki, akik meghatározóak lesznek a régió és az ország életében. Születnek olyan újdonságok, amelyekkel a Debreceni Egyetem hozzájárulhat hazánk és a térség fejlődéséhez, valamint nemzetközi szinten is leteszi névjegyét a DE, ezzel erősítjük az intézmény brandjét. Bízom benne, hogy ez a kezdeményezés hamarosan a művészetek terén úttörő lesz és a sporthoz hasonlóan az egyetem időtálló újításai közé fog tartozni – tette hozzá a kancellár.

Mohos Nagy Éva Liszt Ferenc-díjas operaénekes, a Zeneművészeti Kar professor emeritája a premierrel kapcsolatban kiemelte: az előadás tökéletesen bizonyította, hogy van létjogosultsága a képzésnek, a produkció sikere pedig megmutatta a kurzuson részt vevő hallgatók tehetségét és rátermettségét. 

- Nagyon jó hangulatban, teltház előtt mutatkoztak be a fiatalok, akik rendkívül oldott és professzionális teljesítményt nyújtottak a színpadon. A lehető legjobb formájukat mutatták, ezzel lényegében elértük a célunkat. Élményt adtak és szórakoztattak, aminek köszönhetően a közönség az előadás műfajához méltó zenei élményben részesülhetett. A növendékek rengeteget tanultak az elmúlt félévben, és ez meg is látszott az előadásukon. Mindenki teljes mértékben azonosult a szerepével, nagyon sokat jelentett számukra az is, hogy közvetlenül közönség előtt játszhattak, így ők is testközelből tapasztalhatták meg a színház varázsát. A kurzus és a felkészülés közben összekovácsolódtak, személyesen élték meg a darab minden egyes mozzanatát – fogalmazott Mohos Nagy Éva.

A szombat este tartott premieren elsősorban az egyetem vezetői, dékánok, intézetvezetők vettek részt. A posztgraduális képzésben tanuló művészek fejlődése érdekében további művek átdolgozásait, egyedi értelmezését tervezik a jövőben, elősegítve ezzel a tehetséges hallgatók művésszé érését, előadóművészi tapasztalatszerzését, kiteljesedését.

- A zenés előadás egy nagyon összetett műfaj, mely révén rengeteget fejlődnek a hallgatók, a jövőben még magasabb szintre emelnénk az ehhez szükséges énektechnikai, zenei és színészi készségeiket.  Vannak professzionális együttesek a városban, amiknek nagy szükségük van olyan képzett tehetségekre, mint akik a színpadra léptek szombaton és akik komoly szakmai felkészültséggel rendelkeznek. Példaértékű volt a kamarazenekarral való együttműködés, ami megmutatta, mennyire fontos, hogy egy ilyen képzést megfelelő gyakorlati oktatással lehessen folytatni, ezáltal a fiatalok kellő szakmai tudásra tehetnek szert. Szeretnénk eljutni oda, hogy akár a legnagyobb és legismertebb operák előadására is képes legyen ez a társulat, és ne csak hangjegyeket énekeljenek, hanem emberi sorsokat is megjelenítsenek – tette hozzá a Liszt Ferenc-díjas operaénekes.

A rendhagyó bemutató jótékonysági célt is szolgált, ugyanis a résztvevők felajánlást tehettek a zenei tehetséggondozás érdekében.
A denevér avagy Batman visszavág… című opera szövegírója Ferenczy-Nagy Boglárka, a zenei vezető és karmester Bolyky Zoltán, a rendező Csáki Benedek, a produkciós vezető Vranyecz Artúr.


Sajtóközpont - BZ