A Debreceni Egyetem Kémia Koordinációs Intézetének rendezvényén olyan lehetséges gazdasági partnereket kerestek, akik nyitottak az egyetemi kutatások gyakorlati alkalmazására és az ezekkel kapcsolatos tapasztalataikat készek megosztani az intézménnyel. A részt vevő cégvezetők vállalkozásuk profilját, eredményeit, az alkalmazott technológiákat, fejlesztéseiket és terveiket mutatták be.
A DE élettudományokért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese hangsúlyozta: az egyetem és az ipari partnerek közötti kapcsolatok erősítését kiemelt célnak tekintik.
- Az egyetem nemcsak partnerként, hanem piaci tényezőként is szeretne megjelenni. Az alapkutatások megtartása mellett az ipari kapcsolatokon keresztül szeretnénk minél jobban felfuttatni az alkalmazott kutatásokat. Utóbbi nemcsak pénzforrás lehetne számunkra, hanem lehetőséget biztosítana például a vállalati kultúra jobb megismerésére, mely tovább segítene abban, hogy képzéseink minél inkább igazodjanak az elvárásokhoz – fogalmazott Tőzsér József.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára úgy vélte, hogy az egyetemeknek és a gazdaságban komoly szerepet betöltő kis- és középvállalkozásoknak a jelenleginél szorosabban együtt kellene működni.
Szabados Richárd kifejtette, céljuk annak elősegítése, hogy az egyetemeken jelen lévő tudás a kisebb cégeknél is hasznosuljon. A felsőoktatási intézmények kutatásaikkal, elemzéseikkel, képzésekkel, tanácsadásokkal, inkubátor programjaikkal segíthetnék az ilyen vállalkozásokat. Az egyetemek és a minisztériumhoz tartozó intézmények, például a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, már több programban, többek között a kkv-k ESG-felkészülésének támogatásában is aktív partnerként dolgoztak együtt.
– A jövőben a tudásmegosztás még szélesebb körben valósulhat meg, különösen a Demján Sándor program keretében, amelynek célja a nagyvállalatok és a kis- és középvállalkozások közötti tudás- és információs különbségek csökkentése, melyben az egyetemi kompetenciák szintetizálása is sokat segíthet – hangsúlyozta Szabados Richárd államtitkár.
A DE Kémia Koordinációs Intézet megbízott igazgatója elmondta: kiemelt jelentőségűnek tartják, hogy az egyetem kutatói tudományos munkájukat egyre inkább az innováció irányába tereljék, mivel ezek azok a tevékenységek, amik a társadalom és a gazdaság számára hasznot tudnak generálni.
- Rendezvényünkkel elsősorban azt szeretnénk elérni, hogy az egyetem kutatói, oktatói jobban megismerjék a magyar, a debreceni ipar szereplőit. Ezért mind a nagyipar, mind a kkv-k képviselői jelen vannak és bemutatják azokat az igényeiket, amelyekben a Debreceni Egyetem kutatóival el tudják képzelni az együttműködéseket – emelte ki Nagy Péter.
A Kémia Koordinációs Intézet vezetője hozzátette: az ipari partnerekkel való együttműködés hozzájárulhat az egyetem infrastruktúrájának fejlesztéséhez is, valamint a hallgatók számára gyakorlati tapasztalatok és munkalehetőségek biztosításához.
A program keretében a NAGISZ Zrt., a Science Port Kft., a KITE Zrt., a Nitrogénművek Zrt., a BMW Manufacturing Hungary, az Alfaseed Kft., az SGS Hungária Kft., a Coloplast Hungary Kft., a Contemporary Amperex Technology Hungary Kft., a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium, a Novartis Hungária Kft., a Richter Gedeon Nyrt., az Aurigon Labs Zrt., valamint a SONEAS Vegyipari Kft. mutatkozott be.
Sajtóközpont - OCs