- Ma nem csak okleveleket adunk át, ma a tudomány, a kitartás, az elkötelezettség és az emberi szellemi teljesítmény diadala előtt tisztelgünk – fogalmazott köszöntőjében Kossa György.
A GTIDEA elnöke hangsúlyozta: a tudás a legnagyobb érték, amit ember birtokolhat, a most fokozatot szerzők eredménye pedig önmagában is példa, és egyben üzenet: a teljesítmény, a felelősség és a közösségi értékek üzenete.
- A Debreceni Egyetem csaknem öt évszázada őrzi és emeli magasra a tudomány fáklyáját. Önök ennek a hagyománynak a folytatói, a tudományos közösség elismert tagjai, akik a jövőnek nem csak részesei, hanem alakítói is lesznek. Feladatuk immár a tudomány művelése mellett annak továbbadása is a jövő generációinak. A fiatalok, akik most lépnek erre a pályára, Önökre fognak tekinteni. Legyenek példaképeik – zárta ünnepi beszédét Kossa György.
Az avatandókat, habilitált doktorokat és a GTIDEA Publikációs Díj nyerteseit Csernoch László, a DE tudományos rektorhelyettese is köszöntötte.
„A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma. Nem termékeny lapály, hegyek, ásványok, éghajlat s a többi teszik a közerőt, hanem az ész, amely azokat józanon használni tudja. Igazibb súly s erő az emberi agyvelőnél nincs. Ennek több vagy kevesebb léte a nemzetnek több vagy kevesebb szerencséje” – idézte Széchenyi István, a Magyar Tudományos Akadémia alapítójának gondolatait a rektorhelyettes.
Csernoch László beszédében felhívta a figyelmet az egyre nagyobb teret hódító mesterséges intelligencia előnyeire és annak hátrányaira is. Mint fogalmazott: a gépi tanulási algoritmusok segítenek a vállalkozásoknak adatvezérelt döntéseket hozni, míg a természetes nyelvi feldolgozó eszközök intuitívabb ember-számítógép interakciókat tesznek lehetővé. A mesterséges intelligencia folyamatos fejlődése azonban fontos kérdéseket vet fel az etikával, a munkahelyek elmozdításával és a magánélet védelmével kapcsolatban, ami arra készteti a társadalmat, hogy megtalálja az egyensúlyt az innováció és a felelősségvállalás között. Bill Gates ezt így fogalmazta meg: „A teljes mesterséges intelligencia kifejlesztése civilizációnk történetének legnagyobb eseménye lehet. Lehet, hogy egyben az utolsó is, hacsak nem tanuljuk meg, hogyan kerüljük el a kockázatokat”.
A habilitált fokozatot szerzőkhöz fordulva a rektorhelyettes kiemelte: tudományos eredményeik és habitusuk megfelelő dokumentálása, sikeres tantermi és tudományos előadásaik alapján az illetékes szakmai bizottságok Önök számára a dr. habil cím odaítélését javasolták. Ez a cím kitüntető elismerést jelent egyetemi polgáraink körében.
- Ne feledjék azonban, hogy az oktatás, Yeats szavaival élve: „nem egy vödör megtöltése, hanem a tűz meggyújtása”, azaz a kíváncsiság és a tanulás szeretetének felkeltéséről szól, nem pedig az információ átadásáról – hangsúlyozta Csernoch László.
Az ünnepi beszédeket követően az ünnepség a doktori fokozatot szerzők eskütételével, doktorrá fogadásával és az oklevelek átadásával folytatódott.
„…fogadom, hogy a Debreceni Egyetem doktoraihoz méltó magatartást tanúsítok. Legjobb tudásom szerint munkálkodom az egyetem hírnevének öregbítésén. A tudományos etika tiszteletben tartásával szolgálom a tudományos haladást, az egyetemes emberi kultúrát és a nemzeti értékek megőrzését.” tettek esküt az avatandó doktorok – hangzott az eskü szövege magyar és angol nyelven.
- Mi, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese és doktori tanácsa, tisztünkhöz kötött hatalmunknál fogva Önöket dicséretes tudományos tevékenységük jutalmául doktorokká fogadjuk és felruházzuk mindazokkal a jogokkal és kiváltságokkal, amelyek a törvény erejénél fogva a tudományos minősítéssel rendelkezőket megilletik – fogadta doktorrá a jelölteket az intézmény és a Doktori Tanács nevében Harsányi Endre rektorhelyettes.
96 jelölt közül 78-an summa cum laude, 17-en cum laude, egy fő pedig rite minősítéssel tett eleget a doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez előírt követelményeknek a bölcsészettudományok, az orvos- és egészségtudományok, a társadalomtudományok, a természettudományok, valamint a műszaki tudományok és az agrártudományok területén.
Habilitált doktori (Dr. habil.) címet a bölcsészettudományok területén 2, az orvos- és egészségtudományok területén 8, a társadalomtudományok területén 2, a természettudományok területén 2, összesen 14-en szereztek.
Az ünnepség a GTIDEA-DE Publikációs Díjak átadásával zárult.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány –Debreceni Egyetem Publikációs Díj az egyetem azon oktatója, kutatója vagy dolgozója részére adományozható, aki az egyetemen folyó kutatómunka eredményét, vagy egyéb, hazai szempontból fontos tudományos művet rangos szakmai publikációban jelentette meg, és publikációját az egyetemi adatbázisban hozzáférhetővé tette. A díjat harmincan vehették át.
(A PhD- és habilitált doktorok névsora, valamint a GTIDEA Publikációs Díj nyerteseinek listája a mellékletben olvasható.)
Sajtóközpont - BZs
Fotó: Fejes Márton