TTK Nyári Tábor: a nanorétegek és a környezet-kutatás is szerepelt a palettán

Idén is nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem TTK Nyári Tábora. A 11. alkalommal életre hívott, középiskolásoknak meghirdetett táborban ezúttal 105 szerencsés diák vehetett részt, akik innovatív kutatási projektekbe kapcsolódhattak be, emellett pedig a kar intézeteivel és képzéseivel ismerkedhettek.

Ismét nyitva állt a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának kapuja a középiskolások előtt. Az egyhetes tábor során délelőttönként előre kiválasztott projektfeladatokon dolgoztak oktatók és doktoranduszok támogatásával. 

- A kutatótáborunk elsődleges célja, hogy az érdeklődő középiskolások kipróbálhassák, milyen kutatónak lenni. Idén is nagy volt a túljelentkezés, végül 105 diákot láttunk vendégül, akik 28 település 45 különböző iskolájából érkeztek. Ilyenkor az egész Kárpát-medence megmozdul, már reklámoznunk sem kell az eseményt, ahogy megjelenik a kiírás, máris özönlenek a jelentkezések, a határon túlról is szoktak érkezni, idén még Kazahsztánból is fogadtunk egy fiatalt. Amellett, hogy a tudományt népszerűsítjük, a képzéseinket, az egyetemünket is promotáljuk. Folyamatosan nyomon követjük, hogy a táborozóink hol folytatják felsőfokú tanulmányaikat, és jellemzően azt tapasztaljuk, hogy 80-90 százalékban a Debreceni Egyetemet választják, a TTK mellett más karokat is, így a TTK Nyári Tábor az egész egyetemet segíti – osztotta meg Kun Ferenc.

A TTK dékánja azt is vázolta, mivel is foglalkoznak az egy hét során a középiskolások.

- Változatos témákat kínálunk, épp azért, hogy mindenki megtalálhassa az érdeklődésének legmegfelelőbbet, a legnépszerűbb a biológia, biotechnológia tudományterülete. Vannak olyan témáink, amelyek terepmunkát igényelnek, ahol a diákoknak el kell menniük például tavakhoz mintákat gyűjteni, vannak, akik labormunkát végeznek, mások pedig az elméleti részért, a számolásokért felelősek. Mindig figyelünk arra, hogy olyan kutatási ötleteket is felvessünk, amelyekkel a médiában is találkozhatnak, így például a nanorétegek is szerepelnek a palettánkon vagy épp az oltóanyag-kutatás – részletezte a kari vezető.

A kutatómunkát követően, délutánonként a kar hat intézete mutatkozott be. Esténként pedig különböző közösségépítő programok várták a diákokat, volt például kertmozi, táncház vagy épp karaoke-est, de a Debreceni Nemzetközi Repülőtérre is ellátogathattak.

- A diákok kifejezetten szeretik, hogy betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé, hogy hogyan is működik az egyetem, hogyan is működik a kutatás. Alapvetően a fiatalok érdeklődési köre is évről-évre változik, nekünk is lépést kell tartanunk ezzel, és úgy kialakítani a programot, hogy elnyerje a tetszésüket, lekössük őket. A tábor végeztével ki szoktunk küldeni egy kérdőívet, melyben arra kérdezünk rá, hogy tetszettek a programok a résztvevőknek, a tapasztalatokat pedig beépítjük a következő évben – mondta el Lázár István, a kar beiskolázási referense.

A TTK 11. nyári tábora pénteken zárult egy konferenciával, melyen a diákok beszámoltak kutatási tevékenységükről, összegezték a hét során elért eredményeket. Volt, aki a repedési hálózatokat elemezte, de arra a kérdésre is keresték a választ, állandó-e a Newton-állandó. A magyarországi pálinkák fémtartalmának vizsgálatáról is lehetett hallani, ahogyan a 3D nyomtatott abszorbertöltet fejlesztéséről is.

 

Sajtóközpont