TMO: bővülnek a lehetőségek

A Debreceni Egyetem (DE) Tanárképzési Központjával együttműködve a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) is bekapcsolódik a Tanítsunk Magyarországért (TMO) programba, gyarapítva ezzel a mentorhallgatók és a mentorált általános iskolások továbbtanulási lehetőségeit.

A programban jelenleg 17 magyarországi egyetem, 107 általános iskola, 1028 egyetemista mentor és 4040 általános iskolás vesz részt – hangzott el a DSZC székházában rendezett, az együttműködést ismertető csütörtöki sajtótájékoztatón.

A TMO célja, hogy egyetemista hallgatók segítsék a kistérségben élő diákokat, támogatva őket abban, hogy elvégezzék az általános iskolát, azt követően pedig folytassák tanulmányaikat valamelyik középfokú oktatási intézményben.

- A Debreceni Egyetemen jelenleg mintegy 120 hallgató tevékenykedik mentorként, köztük 41-en idén csatlakoztak a programhoz, amelyben a megye 13 általános iskolája vesz részt. Az előző tanév végén 475 általános iskolás tanulását, mindennapi életét segítették a mentorok, idén ez a szám várhatóan meghaladja majd az 500-at is – tájékoztatott Forisek Péter.

A DE Tanárképzési Központjának főigazgatója kiemelte: a 2021/2022-es tanév zárásakor valamennyi mentorált diák sikerrel végezte el a nyolcadik osztályt, és valamennyien középiskolában folytatják tanulmányaikat.

Az egyetemi mentorprogramban részt vevő egyetemisták a közreműködő általános iskolák egyikében négy-öt hetedik osztályos diákkal kezdik meg a tanuláson jóval túlmutató közös munkát, amelyért havi ösztöndíjban részesülnek.

Kiss Fruzsina, a Tanítsunk Magyarországért mentornagykövete személyes élményeit osztotta meg a tájékoztató résztvevőivel, hangsúlyozva, hogy a program mind a mentorált diákok, mind a mentorok számára egyaránt különleges lehetőség. 

– A tanuláson túl a kialakított személyes, baráti kapcsolatoknak köszönhetően segíthetünk abban, hogy később a továbbtanulás, majd a munkavállalás terén is megállják helyüket a világban. Hozzátette: bízik abban, hogy 2030-ra sikerül elérni a program célkitűzését, hogy valamennyi kistelepülésen élő diáknak legyen lehetősége élni a mentorálás lehetőségével.

A DE és a DSZC együttműködésének köszönhetően a jövőben a mentorhallgatók folyamatosan jutnak információhoz a szakképzési rendszer lehetőségeiről és újdonságairól.

- Az emberi életben az egyik legcsodálatosabb tevékenység segíteni, támogatni és fölemelni, a programban részt vevő egyetemi hallgatók pedig ezt a feladatot vállalják. Azt gondoljuk, hogy a mentorok még sikeresebbek lesznek, ha több információval rendelkeznek, ha élen tudnak járni – fogalmazott Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja.

A program keretében a DE mentorhallgatóit előadás keretében tájékoztatta Tirpák Zsolt a DSZC nyújtotta lehetőségekről.

A mentorálási félév szeptember 19-én kezdődik a hallgatók és a megye 13 településén élő általános iskolás kisdiákok számára.

Sajtóközpont – BZs