Szeptemberi szenátusi döntések

A modellváltáshoz kapcsolódó béremelésről és az oltóanyagyár építéséről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának szeptemberi ülésén. A testület döntött a rektori pályázat kiírásáról, valamint több szabályzatát módosította.

Szilvássy Zoltán rektor beszámolójában az egyetem jelenlegi legnagyobb projektje, az oltóanyaggyár kialakításáról beszélt a Szenátus szeptember 23-ai ülésén, kiemelve, hogy a termelőüzem révén az intézmény az új működési keretek között különleges tudásával és a hozzáadottérték-teremtő képességével piaci tevékenységet tud majd folytatni. A beruházás nyomán újjáéled a hazai oltóanyag-előállítási tudás, az egyetem pedig biztosítja az utánpótlás képzését – tette hozzá.

Az egyetemi vezető beszámolt az elmúlt hetekben folytatott megbeszélésekről, melyeket Oroszország tíz vezető egyetemével, az Orosz Föderáció Tudományos és Felsőoktatási Minisztériumával, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztériummal folytatott. Az együttműködési lehetőségek között szerepel az informatika, a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, az anyagtudomány, a nukleáris technológia, valamint az agrár- és gazdaságtudomány.

Szilvássy Zoltán kitért arra is, hogy előkészítik a térítéses ellátórendszer továbbfejlesztését, amely első körben négy területet – a kardiológiát, a képalkotást, az onkológiát és a sugárterápiát – érinthet majd.

Bács Zoltán kancellár elmondta, hogy folyamatban van az intézmény keretmegállapodásának és finanszírozásai szerződésének véglegesítése a minisztériummal, és készül az egyetemi oktatókra, kutatókra, és az egyéb állami bérintézkedéssel, állami életpálya modellel nem érintett dolgozókra vonatkozó béremelési javaslat, melyet a rektori vezetéssel és a kuratóriummal, valamint az érdekképviseleti szervezetekkel is meg fognak vitatni. A béremelés szeptember 1-ig visszamenőleg fog megvalósulni az új bérezési modell szerint, amelyről most egyeztetnek.

- A képzést, a tudományos teljesítményt és az ágazati stratégiai mutatókat alapul vevő, modellváltással járó egyetemi finanszírozási elemeket megismerve, a sávosan és két ütemben tervezett alapbéremelés mellett lesz  teljesítményhez kötött eleme is a bérstruktúrának. Erre több ok miatt van szükség: a motiváció mellett többek között azért, mert az egyetem forrásainak egy része is az intézmény által nyújtott teljesítményhez, annak indikátoraihoz kötötten érkezik majd, így ha azt megkapjuk, akkor abból tudunk az egyének részére is juttatást fizetni. Az egyetemi oktatókra és kutatókra vonatkozóan külön csomaggal készülünk, hiszen ők jelentik az egyetemi képzés és kutatás, így az egyetem tevékenységének alapját, de gondolunk az életpályamodellben dolgozó pedagógusokra és a köznevelésben dolgozókra  is.  Valószínű, hogy a szeptemberi hónapból hátralévő pár napban nem futnak végig a szerződéskötési és egyéb adminisztratív folyamatok, ami valószínűleg októberben juthat a végére, de a szeptember 1. visszamenőleg is érvényes lesz – jelentette be a kancellár.

A rektori vezetés korelnökeként Bartha Elek oktatási rektorhelyettes terjesztette be a Szenátus elé a rektori pályázati felhívásra vonatkozó javaslatot. Az előterjesztést ismertetve elmondta, hogy Szilvássy Zoltán jelenlegi rektori megbízása 2022. április 30-án lejár, és - a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának támogatásával - lehetőség van rá, hogy már idén kiírják a pályázatot a 2026 májusáig terjedő 4 éves ciklusra.

- A modellváltást követő első teljes évben a zökkenőmentes átmenet biztosítása stratégiailag fontos az egyetem számára, mely átalakulásban garanciális elem, ha a 2022. évet az egyetem a következő rektor személyének ismeretében kezdi meg – fogalmazott Bartha Elek. Az előterjesztést egyhangúlag megszavazta a Debreceni Egyetem Szenátusa.

A testület csütörtöki ülésén több címzetes egyetemi tanári cím adományozásáról döntött, valamint a modellváltás és a jogszabályi változások miatt számos egyetemi szabályzat módosításáról és aktualizálásáról szavaztak. Módosította szervezeti és működési szabályzatát, amely nyomán kikerül a szolgáltató és igazgatási egységek köréből az Idegennyelvi Központ, mely a Bölcsészettudományi Kar szervezetébe tagozódik, és megszűnik a Népegészségügyi Kompetencia Központ.


Oktatási ügyek között több okleveles technikus képzésre vonatkozó képzési program jóváhagyásáról is döntött a Szenátus. Megszavazták a META-DON BOSCO Technikum és Szakgimnáziummal, a TETT Technikum, Szakképző Iskola és Gimnáziummal, a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Arany János Gimnázium és Technikummal, valamint a Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikummal kötött együttműködési megállapodások mellékletét képző programokat. Szilvássy Zoltán rektor megjegyezte, hogy a megállapodások nyomán remélhetőleg több diák választja majd az egyetem műszaki, természettudományi, informatikai és matematikai képzéseit. A testület támogatta a kínai Guangxi University of Finance and Economics (Kína) intézménnyel közös informatikai és matematikai képzések indításáról szóló javaslatot.

A Szenátus jóváhagyta az együttműködési megállapodás megkötését a HUMDA Magyar Autó-Motorsport Fejlesztési Ügynökség Zrt.-vel, valamint támogatta az intézmény küldetésnyilatkozatának aktualizálását.

Sajtóiroda - TPL