- Kevés a komolyzenei előadásokról szóló hozzáértő kritika, ezért szükség lenne arra, hogy felbukkanjanak az ifjú tehetségek – indokolta a pályázati kiírást a hirek.unideb.hu-nak Váradi Judit, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának docense.
A kar támogatásával hirdetett pályázatot a Jövő Művészetéért Alapítvány azoknak, akik a hazai és a határon túli felsőoktatásban tanulnak. Elsősorban a jóhallású, a zenét szerető és értő, valamint a kivételes fogalmazási készséggel rendelkező fiatalokat próbálják megszólítani. Nem kitétel tehát az, hogy a pályázó tudjon zenélni, vagy hogy zenei képesítéssel rendelkezzen. Bárki jelentkezhet, akinek van mondanivalója az online hangversenyekről, felvételekről, 3-7,5 ezer karakterben.
- A rögzített hangversenyek, streamelt klasszikuszenei koncertek elemzésével lehet jelentkezni, nincs meghatározva sem a műfaj, sem pedig az, hogy milyen típusú előadásról fogalmaz meg szakmai véleményt a pályázó. Az utóbbi évtizedekben nem volt ilyen kezdeményezés, egy olyan légüres teret próbálunk tartalommal megtölteni, ahol egyelőre kiszámíthatatlan, hogy mennyi tehetséget fogunk találni. Ezzel a pályázattal fel lehet ugyanakkor kutatni a leendő értelmiségi rétegbe lépő, jótollú fiatalokat, akik a későbbiekben is a szakterülettel foglalkozhatnak. A Zeneművészeti Kar számára ez egy nagyon érdekes kísérlet, hiszen ilyet még soha nem csináltunk – fogalmazott Váradi Judit egyetemi docens.
A pályázónak ügyelnie kell arra, hogy a kritika címe ne haladja meg a negyven leütést, de figyelemfelkeltő legyen, a szöveg tartalmazzon egy előzetes tartalmi összefoglalást, mely indokolja az elkészültét, célját, a végén pedig egy összegzés zárja a munkát.
A támogatók között van az Országút nevű kulturális közéleti folyóirat is, ami közli majd a legjobb munkákat, a Zeneművészeti Kar honlapján pedig az összes pályamű megjelenik.
Az érdeklődők június 30-áig jelentkezhetnek a kritikushangok@gmail.com címre.
A pályázat részleteiről ezen a linken lehet tájékozódni.
Sajtóiroda - BZ