A legmodernebb eszközökről, a legfrissebb fejlesztésekről és tudományos eredményekről diskuráltak a szakemberek az országos rendezvényen. Miközben a Díszudvaron tizenöt cég mutatta be szolgáltatásait, szekcióülések keretében érdekes előadások hangoztak el.
- A konferenciánk mottója, hogy az elmélet és a gyakorlat találkozása, hiszen mint egyetem nagyon fontosnak tartjuk, hogy meglegyen a kapcsolat a gyakorlati élet irányába, hiszen arról az oldalról tudják igazolni, hogy jó az irány, amerre tartunk. Remek alkalom ez arra, hogy az adatok előállítói és felhasználói találkozzanak, tapasztalatot cseréljenek és megismerkedhessenek a kiállító cégek eszközeivel, szolgáltatásaival – mondta az esemény megnyitóján Szabó Szilárd, a DE Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) Földtudományi Intézet igazgatója, a konferencia szervezőbizottságának elnöke.
Kun Ferenc, a TTK dékánja hangsúlyozta: nagyon büszkék rá, hogy a kar Földtudományi Intézete immár 16. alkalommal rendezi meg a rangos, országos jelentőségű eseményt, ami az elmúlt több mint másfél évtizedben a térinformatika fontos fórumává fejlődött.
- Karunkon a Földtudományi Intézet az, amely motorja a térinformatikai, geoinformatikai kutatásoknak, fejlesztéseknek. Az elmúlt évtizedekben jelentős erőforrásokat fordítottunk arra, hogy ezt a területet kiépítsük mind a humánerőforrás, mind pedig az infrastruktúra vonatkozásában. Idén tavasszal Földtudományi Intézetünk is elnyerte az MTA Kiváló Kutatóhely címet, emellett egy nagyobb projekt részeként a geoinformatikai infrastruktúránk a kiváló nemzeti kutatási infrastruktúra megtisztelő cím minősítést érdemelte ki, ezek az elismerések jelzik, a Debreceni Egyetemen kiemelt szerepet tölt be a geoinformatika, a térinformatika – fogalmazott a kari vezető.
Dobi Csaba, Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának jegyzője kiemelte: roppant fontos, hogy a tudósok és a gyakorlati szakemberek összefogjanak, hogy egymástól tanulva, tapasztalatokat cserélve minél jobb és hatékonyabb rendszereket tudjanak fejleszteni.
- A folyamatosan változó környezet és a halmozódó adatvagyon egy állandó versenyhelyzetet teremt. A szakemberek felelőssége valamilyen szinten abban van, hogy megteremtsék azokat az infrastrukturális szakmai feltételeket, amelyek segítséget nyújtanak a döntéshozóknak, hogy ezt az adatvagyont elemezni tudják, és lehetőség szerint olyan jó döntéseket hozzanak, amelyek által nem maradunk le ebben a versenyben – vélekedett Dobi Csaba.
A kétnapos rendezvényen a résztvevők többek között a szuperszámítógépek és a közlekedés kapcsolatáról, a hazai műholdrendszer fejlesztéséről, a pontfelhőről vagy épp a korszerű térinformatikai technológiákról és módszerekről is hallhattak. A Díszudvaron tizenöt kiállító cég standja jelent meg, izgalmas újdonságokkal ismerkedhettek meg az érdeklődők.
Sajtóközpont