A PwC, a világ egyik vezető pénzügyi és gazdasági tanácsadó társasága 2024-ben nyitott irodát Debrecenben. A Magyarországon több mint 30 éve jelen lévő vállalat három fő szolgáltatási terület – könyvvizsgálat, adó és jogi, valamint üzleti tanácsadás – mellett számos egyéb, speciális szakterületen segíti ügyfeleit.
- A Debreceni Egyetemnek (DE) és benne a Gazdálkodástudományi Karnak (GTK) meghatározó szerepe van és lesz Debrecen üzleti életében, a város fejlődésében a következő 5-10 évben. Folyamatosan nő az igény a szakképzett, logikusan gondolkodni tudó, döntéshozatalban részt vevő szakértők iránt. Hiszem, hogy felsőoktatási intézményként nem tudásközvetítők vagyunk, hanem egy olyan értékteremtő közeg, ahol hallgatók, oktatók, munkavállalók és partnerek – legyen az középiskola vagy vállalati partner – közösen formáljuk a jövőt – mondta az elismerés átvételét követően Fenyves Veronika, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar dékánja, akinek a régióban működő vállalatok közötti szoros kapcsolat megteremtésében, valamint a kar oktatási palettájának és színvonalának erősítésében végzett tevékenységéért ítélték oda a díjat.
A kari vezető hangsúlyozta: a Debreceni Egyetem és a Gazdaságtudományi Kar elkötelezetten dolgozik a régió fejlődéséért.
- A felsőoktatás egyik kiemelt célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a hallgatókat és a leendő munkáltatókat, közöttük már a képzés évei alatt élő kapcsolatot kialakítva. Ennek több intézményesített formája is létezik, mint a szakmai gyakorlati képzések vagy éppen a duális mesterképzések. A GTK mindkét területen aktívan jelen van, ez azonban nem valósulhatna meg olyan kiváló partnerek nélkül, mint a PwC Magyarország – fejtette ki Fenyves Veronika.
A Gazdaságtudományi Kar dékánja kiemelte, hogy az intézmény képzési portfóliójának fejlesztéseként hamarosan elérhető lesz a Gazdaságtudományi Karon a duális képzések alapszakos változata, a kooperatív BSc program is, tovább bővítve a hallgatók és cégek közötti kapcsolódási lehetőségeket.
- A következő tanévtől kezdődően a hivatásuk tudományos igényességű művelése iránt elkötelezett vállalati felsővezetők számára indítjuk el a DBA (Doctor of Business Administration) üzleti doktori képzésünket. Ez a gyakorlatorientált gazdaságtudományi képzések csúcsát képviselő, külföldön jól ismert program, Magyarországon először a GTK-n válik elérhetővé – jelentette be Fenyves Veronika.
Az Üzleti Életért Kiválóság Díj 2025 elismerést Radványi Lászlótól, a PwC vezérigazgatójától, Kis Tündétől, a PwC debreceni irodavezetőjétől, Papp Lászlótól, Debrecen polgármesterétől és Barcsa Lajos alpolgármestertől vehette át a Gazdaságtudományi Kar vezetője.
A Business Forum keretében a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) által szervezett panelbeszélgetésen az oktatás és versenyképesség kapcsolatáról, sikeres helyi együttműködésekről, valamint az üzleti környezet jövő munkaerejének alakításában betöltött szerepéről volt szó.
- A Debreceni Egyetem az elmúlt 10-15 évben hatalmas fejlődésen ment keresztül. A városba betelepülő első nagyvállalatok, mint például a Continental megérkezésekor még az volt a fő kérdés, hogy hogyan kellene felkészülnünk a változásokra. A műszaki és természettudományi képzésünk nagyon fontos volt, de akkor inkább az építészet és épületgépészet voltak a meghatározó területek, azonban meg volt bennünk a szándék, és tenni akartunk Debrecen iparának fejlődése érdekében. Az ehhez szükséges feltételek megteremtése nem ment egyik napról a másikra, a fejlődés azonban ma már kézzel fogható – fejtette ki Bács Zoltán. A Debreceni Egyetem kancellárja példaként hozta a Műszaki Karon megvalósult legújabb infrastrukturális fejlesztéseket, illetve az oktatási és tudományos sikereket.
Az egyetemi vezető felidézte, hogy a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Műszaki Tudományi Szekciójában – amelyen 20 felsőoktatási intézmény 39 kara vett részt – a DE Műszaki Karának hallgatói kiemelkedően szerepeltek, az intézmények között az egyetem a második helyet szerezte meg. Ez az átalakulás a DE gazdaságtudományi és informatikai karainak dinamikus fejlődését is magával hozta.
- Az oktatás területén a Debreceni Egyetem innovativitását mutatja, hogy olyan intézeteket hoztunk létre, mint a Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet (MÜZLI), amely szorosan együttműködik a nagy iparvállaltokkal, multinacionális cégekkel, vezetőik a DE mesteroktatói – tette hozzá Bács Zoltán.
Az egyetem nemzetközi ismertségének, nyitottságának és befogadó szellemiségének bizonyítéka, hogy jelenleg 140 ország több mint 7600 külföldi hallgatója, Kelet-Közép-Európa legnagyobb nemzetközi hallgatói közössége tanul az intézményben.
- A DE a proaktív flexibilitás elvével összhangban cselekszik. A partnervállaltoktól kapott pozitív visszajelzések pedig igazolják, hogy helyes úton járunk. Arra törekszünk, hogy ne csak az oktatás, hanem a kutatás területén is partnerekre találjunk a nagyvállaltok között, és akár közös kutatóbázisokat hozzunk létre – jelentette ki az egyetemi vezető.
Papp László, Debrecen polgármestere szerint a 2024-ben, az oktatási rendszer átalakítását követően kidolgozott hosszú- és rövidtávú fejlesztési tervezetnek igazodnia kellett a városba betelepülő vállalatok igényeihez. Az oktatásnak és szakképzésnek reagálnia kellett a gazdasági változásokra. A két terület sikeres fejlődése – oktatás és gazdaság – azonban csakis egyszerre történhetett.
Janza Ákos, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) elnöke hangsúlyozta: az oktatás nem rövidtávú befektetés. Az anyagi ráfordítás, a képzés és a fiatalok helyben tartása azok a területek, amelyek támogatásával sokat tehet a település a régió fejlődéséért.
Markus H. Hilken, az SAP Labs Hungary, SAP Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a képességek, skillek fejlesztésének fontosságára mutatott rá. Kifejtette: az olyan készségek, mint a problémamagoldó képesség, proaktivitás, projektszemlélet nem az iskola falai között megtanulható ismeretek, azok elsajátításához nélkülözhetetlenek a vállalati gyakorlati tapasztalatok.
A régió vállalatainak, intézményeinek együttműködéséről és az oktatás jövőjéről szólva a rendezvényen elhangzott, hogy a mesterséges intelligencia megjelenésével az oktatási intézmények, így az egyetemek feladata, hogy megtanítsák a fiatalokat helyesen, tudatosan használni az AI-támogatott eszközöket. A Debreceni Egyetem partneri együttműködéseiről szólva Fenyves Veronika hangsúlyozta: a DE innovatív szemléletéhez híven már a modellváltást megelőzően aktív kapcsolatokat ápolt a régió vállalkozásaival, a gazdasági szférával való közös munka az intézmény mindennapi életének része.
Sajtóközpont -ÉE
Fenyves Veronikáról a PwC Magyarország készített kisfilmet: