A jog tudománya, a mindennapok joga című tudományos rendezvényen a Debreceni Egyetem (DE) Állam- és Jogtudományi Karának (ÁJK) 68 hallgatója két angol és hat magyar nyelvű szekcióban, 10-15 perces időkeretben mutatta be kutatási eredményeit.
A szakkollégium fő célja, hogy tagjai megtalálják azt a jogi szakterületet, amellyel a későbbiekben foglalkozni szeretnének. Ebben egyrészt jelentős szaktudással rendelkező tanáraik segítenek, másrészt igyekeznek minél érdekesebb, sokszínűbb tudományos programokat szervezni. Ez a konferencia is ebbe a sorba illeszkedett.
- Azért nagyon fontos karunk számára ez a rendezvény, mert itt a fiatalok megmutathatják, milyen kutatásokat végeznek. Most már vannak olyan kollégáink, akik valamikor a Praetor Szakkollégiumban kezdték el tevékenységüket. Ma már látjuk, hogy a szakkollégium nemcsak papír, hanem lélek és ember, melynek köszönhetően sok okos dolog fog ma elhangozni – jelentette ki a megnyitón a DE ÁJK dékánja, Szikora Veronika.
A Praetor Szakkollégium első tanára arról számolt be, hogy a mostani a 13-ik konferencia volt, amelyen az öttagú zsűrikben a kar saját oktatóin túl főügyész, bíró és ügyvédek is részt vettek.
- A Praetor Szakkollégiumnak jelenleg 107 hallgatója van. Kiemelt jelentőségű számunkra a hallgatók egyéni képességének támogatása, valamint hogy lehetőséget kínáljunk a tanulás melletti kutatásra, együtt gondolkodásra, a tudományos munka továbbfejlesztésére, a szereplésre, a barátkozásra. Minden olyan program és rendezvény megtalálható nálunk, ami hasznos és érdekes lehet nemcsak a tagjaink, hanem a jogtudomány iránt érdeklődők számára – fogalmazott Szűcs Lászlóné Siska Katalin.
A konferencia szekcióiban számos területen kutató hallgatók és oktatók munkájának eredményét ismertették. A hat magyar nyelvű szekcióban polgári jogi, fogyasztóvédelmi jogi, polgári eljárásjogi, munkajogi, büntetőjogi és kriminológiai, büntető eljárásjogi és kriminalisztikai, európai jogi és nemzetközi jogi, alkotmányjogi, jogbölcseleti, környezetjogi, közigazgatási jogi, valamint pénzügyi jogi kérdésekkel foglalkoztak.
A tudományos konferencia keretén belül második alkalommal tartották meg az Édes anyanyelvünk, igazi otthonunk című jogi retorikai versenyt, amelyre ezúttal hét joghallgató jelentkezett. A résztvevőknek a megmérettetés első fordulójában szabadon választott saját szöveget kellett felolvasni vagy fejből elmondani a Bölcsészettudományi Kar kommunikációs szakembereiből, a Csokonai Színház színészéből, illetve egy zenészből álló zsűri előtt. A második fordulóban aztán az ítészek által adott szöveggel bizonyították felkészültségüket a jelentkezők.
A Praetor Szakkollégium kommunikációért és médiáért felelős elnökségi tagja, Csató Marianna kiemelte: a helyes beszédtechnika olyan készség, amit a hallgatók a későbbiekben például egy konferencia-előadás során vagy a tárgyalóteremben is jól tudnak majd kamatoztatni.
Sajtóközpont - OCs