A Debreceni Egyetem Műszaki Karán (DE MK) építészmérnöki, építőmérnöki, gépészmérnöki, járműmérnöki, környezetmérnöki, mechatronikai mérnöki és műszaki menedzser alapképzések (BSc) közül lehet választani.
Az elérhető mesterképzési (MSc) szakok: az építész, a gépészmérnöki, a járműmérnöki, a környezetmérnöki, a létesítménymérnöki, a mechatronikai mérnöki, a műszaki menedzser, a sportmérnöki, a szerkezet-építőmérnöki, a településmérnöki, a villamosmérnöki és a mérnöktanár.
A Műszaki Kar duális képzési formában is kínál szakokat. Az ilyen képzések során a hallgatók az elméleti oktatás mellett gyakorlati tapasztalatot is szerezhetnek az intézmény ipari partnereinél. Duális képzések Debrecenben egyebek mellett a gépészmérnöki BSc és MSc, valamint a műszaki menedzser és a környezetmérnöki MSc-szakokon, Szolnokon pedig a műszaki menedzser és gépészmérnöki alapszakokon érhetők el.
Szakirányú továbbképzések és részismereti képzések közül is lehet választani, amelyek lehetőséget nyújtanak a már meglévő ismeretek bővítésére és a specializálódásra.
- A Műszaki Karra jelentkezők körében a legnépszerűbb szak évek óta a gépészmérnöki alapképzés, aminek elsősorban az az oka, hogy egy rendkívül széles körű és sokoldalú mérnöki terület, amely a modern ipar szinte minden szegmensében meghatározó szerepet játszik. Az építész-, az építőmérnöki, a mechatronikai mérnöki és a műszaki menedzser szakok is nagyon keresettek – fejtette ki a DE MK dékánja.
Husi Géza hozzátette: az elmúlt öt évben a kar hallgatói létszáma stabilan 3 200 felett alakult, ebből a külföldi hallgatók száma megközelíti az ezret, ami a képzések népszerűségét és a műszaki pálya iránti fokozott érdeklődést tükrözi mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban.
A DE Műszaki Kar modern infrastruktúrával, csúcstechnológiás laboratóriumokkal rendelkezik. Az Ótemető utcai campuson, a Virág utca felőli oldalon hamarosan átadják az új épületszárnyat, ami a hallgatók számára a lehető legjobb tanulási és kutatási környezetet kínálja majd.
Az intézmény oktatói gárdája kiemelkedően képzett szakemberekből áll, akik között egyaránt megtalálhatók nemzetközileg elismert kutatók, ipari szakértők és tudományos fokozattal bíró szakemberek. Az oktatók folyamatosan részt vesznek hazai és nemzetközi kutatási projektekben, ezzel is biztosítva a tananyag naprakészségét.
A Műszaki Kar elnyerte a Kiváló kutatási infrastruktúra hálózat-címet, amivel felkerült a magyar és az európai kiváló infrastruktúra díjjal kitüntetett kutatóhelyek közé.
- Karunk egyik különlegessége a gyakorlatorientált oktatás, az élményalapú tanítás, valamint a kiterjedt nemzetközi kapcsolatok. A hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy ipari partnerekkel közösen végezzenek kutatásokat, innovációs projekteket, ami egyedi lehetőségeket teremt számukra más hasonló intézményekhez képest – hangsúlyozta a kari vezető.
A DE MK képzéseit folyamatosan a munkaerőpiaci igényekhez igazítja annak érdekében, hogy a hallgatók versenyképes tudással rendelkezzenek, így az itt végzettek elhelyezkedési esélyei mind a hazai, mind a nemzetközi munkaerőpiacon kiválóak.
A kar nemrég teljesítette a doktori iskola létrejöttéhez szükséges követelményeket is.
- Ez az eredmény nemcsak az eddig végzett kemény munka elismerése, hanem egy új, jövőbe mutató fejezet kezdete is a Műszaki Karon. A doktori iskola lehetőséget teremt a mérnöki tudományok legmagasabb szintű művelésére. Az induláskor két programmal: Épületgépészet, Épületenergetika Programmal és Integrált, Intelligens Gépészeti Rendszerek Programmal, valamint két alprogrammal: Gépészeti Folyamattervezés, Anyag- és Gépdiagnosztika Alprogrammal, illetve Mechatronika, Kiber-fizikai Rendszerek Alprogrammal várjuk a leendő doktoranduszokat – osztotta meg a terveket Husi Géza.
A dékán kiemelte: a Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola arra teremt lehetőséget, hogy a Műszaki Kar hallgatói ne csak tanúi, hanem aktív alakítói is legyenek a jövő mérnöki innovációinak.
A felvételizőket érintő további információk a DE MK-ról itt érhetőek el.
Sajtóközpont – OCs