DEDM: éves teljesítményeket díjaztak

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara és a Rektori-Kancellári Kabinet dolgozói érdemelték ki az aranyérmeket a Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramjának (DEDM) éves összesítésében. Évértékelő ünnepséget tartott az egyetem sikeres kezdeményezése.

Májusban lesz három éve, hogy a DEAC szabadidősport szakosztálya útjára indította a Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramot. A közösségépítő, mozgást ösztönző játékos versengésben minden hónapban a legtöbbet mozgó egyetemi szervezeti egységeket ismerik el.

A program szervezői, tagjai a napokban ünnepélyes évzárót tartottak a Forest Centerben. Az eseményen Bács Zoltán kancellár a mozgásprogramot méltatva kiemelte: nem nagyon van ilyen kezdeményezés más felsőoktatási intézményben sem hazánkban, sem a világon.

- Ez a program is hozzájárul ahhoz, hogy az egyetem elérte a FISU minősítési rendszerében a platinum fokozatot, amit csak harmincnyolc egyetemnek ítéltek oda az egész világon. A minősítési rendszernek több fontos eleme van, ezek közül az egyik az, amit a dolgozói mozgásprogram és a szabadidőszakosztály tagjai csinálnak, és ez nagy büszkeség mindannyiónknak – mondta Bács Zoltán.

A kancellár hozzátette: része van a szabadidősport szakosztálynak abban is, hogy mára a DEAC a legnagyobb magyar sportegyesületek egyike.

Az eseményen díjazták az elmúlt év utolsó hónapjának legaktívabb szervezeti egységeit. A kisebb létszámú, száz fő alatti egységek versenyében a Gyógyszerésztudományi Kar dolgozói zártak az élen, a második a Pályázati Központ, míg a harmadik az Egészségügyi Finanszírozási és Kontrolling Igazgatóság lett.

A nagyobb létszámú egységek versenyében ismét élen zárt az Orvosi Képalkotó Klinika, második lett az Urológiai Klinika, míg új dobogósként bronzérmes a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika.

A kiemelt kategóriában kiosztották 2024 összesített elismeréseit is. Egész éves teljesítményük alapján a legtöbbet mozogtak a Rektori-Kancellári Kabinet munkatársai, második a Tervezési és Kontrolling Igazgatóság, míg harmadik a Jogi Igazgatóság lett a kis egységek között.

A kiemelt nagy egységeknél gyakorlatilag az egész elmúlt évet uralva aranyérmes lett a Gazdaságtudományi Kar, második a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, míg bronzérmes a Műszaki Kar.

Ezeknek a szervezeti egységeknek a tagjai mozogtak, sportoltak az elmúlt évben a legtöbbet.

A kupák mellett ezúttal is sok értékes ajándékot vihettek haza a legjobbak: a DE Nemzetközi Oktatást Koordináló Központ egyetemi ajándékcsomagját, UD Shop utalványokat, az Idegennyelvi Központ felajánlásával ingyenes angol közép- és felsőfokú nyelvvizsga lehetőséget, az Euphoria Dance Stúdió táncbérleteit, a UD Youmed Kft. szűréseit, illetve a Juhász Edit sport mentáltréner, ultrafutó, biológus által írt könyvet és futónaplót.

Köszöntötték a program nagyköveteit, egyben bemutatkozott három új nagykövet is. Bán Melinda, az Orvosi Képalkotó Klinika radiológus szakorvosa a Klinikai Központ munkatársait igyekszik a jövőben mozgásra buzdítani.

Kőrösi Zoltán, a Tudományos Igazgatóság munkatársa a DEDM túravezető nagykövete lett, vezetésével 2025-ben szervezett túrákat indítanak egyetemi dolgozóknak és a DEAC szabadidősport szakosztály tagjainak.

Szabó Attila, a DE Szolnok Campus megbízott igazgatója a szolnoki campus nagykövete, aki a jövőben az életmódváltás és a mozgás kapcsolatát is szeretné kutatni az egyetemi munkájához kapcsolódóan.

A mozgásprogramot szervező DEAC szabadidősport szakosztály vezetője, Mag Zoltán az ünnepi évértékelőn úgy fogalmazott: az egyetemi dolgozói mozgásprogram debreceni hungarikum.

- Két célunk van: mozgásra ösztönzés és közösségépítés, ezt a két célt egymást erősítve tudjuk elérni egyre magasabb szinten. Van, aki a program hatására elkezd mozogni, van, aki még többet mozog, és a szervezeti egységek tagjai a játékos verseny kapcsán összefognak, elkezdik szervezni magukat. A közösségépítés egyre magasabb szinten valósul meg, hiszen mind többen vesznek részt a programban. A működési rendszerünk is fejlődik, új mozgásformákkal, programokkal bővül, mint a túra, a jóga – jelezte a szakosztályvezető.

Mag Zoltán örömét fejezte ki, hogy bővül a nagyköveti rendszer, aminek köszönhetően a program távolabb eső egységekhez, például a Szolnok Campushoz vagy épp a betegellátás sajátossága miatt nehezebben elérhető klinikumhoz is eljut.

A DEDM-hez 2025-ben is bármely egyetemi dolgozó csatlakozhat. A mozgással töltött perceket ezen a regisztrációs felületen lehet pontokra váltani, a program elérhető az egyik közösségi platformon is. A cél, hogy azon is minél többen mutassák meg, milyen sporttevékenységekkel tesznek rendszeresen egészségükért.

Sajtóközpont – PKZs