Mérföldkövek a debreceni gyógytornászképzésben

Az elmúlt huszonöt évben csaknem ezerháromszáz gyógytornászhallgató kapott diplomát a Debreceni Egyetemen, ma pedig már két nagyvárosban képez szakembereket az intézmény. Mindez a szak létjogosultságát és országos jelentőségét mutatja – hangzott el a gyógytornászképzés huszonöt éves jubileuma kapcsán rendezett tudományos tanácskozáson.

Huszonöt évvel ezelőtt indult a gyógytornászképzés a Debreceni Egyetemen, az akkori Egészségügyi Főiskolai Karon. A jubileum alkalmából hétfőn az intézmény, valamint az Egészségtudományi Kar vezetői köszöntötték az elmúlt évtizedekben lelkiismeretes szakmai munkát végző oktatókat, gyógytornász szakembereket. 
A DE Főépület Aulájában tartott jubileumi ünnepségen elhangzott, hogy a képzés célkitűzései a kezdetek óta mit sem változtak, ezzel együtt a szakmai háttér tovább erősödött és szélesedett a gyógytornászok tevékenysége. Móré Marianna, az Egészségtudományi Kar dékánja köszöntőjében kiemelte, hogy a mindennapi kihívások mellett az oktatóknak és a hallgatóknak lépést kell tartaniuk a technológiai elvárásokkal is. 

- Stratégiai gondolkodás és együttműködés tette lehetővé, hogy elindult és sikeressé vált a gyógytornászképzés a Debreceni Egyetemen, kielégítve ezzel a munkaerőpiaci igényeket és elindítva a fejlődés útján a szakmát. Az angol nyelvű képzés révén bővültek a lehetőségek és fontos együttműködések kezdődtek külföldi intézményekkel. A képzés nem csak az egészségügy klasszikus ágazatait szolgálja, a munkavállalók iránt érzett társadalmi felelősségvállalás, az egészségük állapota, a prevenció kihívások elé állítják a gyógytornászokat, ezért a legújabb technológiák, így például a mesterséges intelligencia, a virtuális valóság mentén kell gondolkodni a további szakmai fejlődésről. Kívánom, hogy az elképzeléseink az oktatók, a hallgatók és az egyetem érdekeit szolgálják – mondta a kari vezető.

Veres-Balajti Ilona, a DE ETK Fizioterápiás Tanszék vezetője szerint a képzés jelentősen fejlődött az elmúlt évtizedekben és egyre nagyobb szükség van a szakemberek munkájára. 

- A debreceni képzés mind a hallgatói létszám, mind pedig az oktatási infrastruktúra tekintetében nagyot lépett előre, kiemelkedő helyet foglal el a hazai gyógytornászképzések között, sőt az angol nyelvű oktatásnak köszönhetően már nemzetközi szinten is népszerű. Számos mérföldkő vezetett el odáig, hogy ma már nem csak Debrecenben, hanem Szolnokon is képzik a szakembereket. Eddig összesen csaknem 1300 hallgató kapott gyógytornász diplomát. Büszkék vagyunk arra, hogy a tudományos világban is jelen van a tanszékünk, valamint folyamatosan bővítjük a nemzetközi kapcsolatainkat. A gyakorlóhelyeket jelentő kórházak és a társegyetemek sokat segítettek abban, hogy megünnepelhessük ezt a jubileumot – tette hozzá a tanszékvezető.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora köszöntőjében hangsúlyozta: a debreceni gyógytornászképzés jelentőségét az adja, hogy az élet minden területén nagy szükség van az egyetemen végzett gyógytornászokra. 

- Az Európai Unióban százezer lakosra háromszáz gyógytornász jut, nálunk csupán öt. A szakma társadalmi fontossága megkérdőjelezhetetlen, nincs olyan betegség, amelynek a diagnózisában vagy terápiájában a gyógytornászok munkájának ne lenne helye. Az anyagcsere, a szív- és érrendszeri betegségek prevenciójában, a műtétek utáni kezeléseknél vagy éppen a DEAC sportolóinak fejlesztésében, rehabilitációjában is hasznosíthatják a megszerzett tudást a szakemberek, ez is mutatja, hogy rendkívül multidiszciplináris területről van szó – fogalmazott a rektor.

Szilvássy Zoltán hozzátette: a képzést erősítve, az orvos-, a bölcsészet- és a gyógytornásztudomány összevonásával 2025-től egy gyógytornász klubot szeretnék indítani az intézményben, az országban elsőként.

A jubileumi ünnepségen Bács Zoltán kancellár is köszöntötte a résztvevőket és kiemelte, hogy a Debreceni Egyetem stratégiájának fontos elemei az Egészségtudományi Karon zajló képzések. 

- A gyógytorna a mindennapokban nélkülözhetetlen, nem csak a hivatásos sportolók számára elengedhetetlen. A Nagyerdei Stadionban létrejött SET-központ fontos képzési helye és terápiás helyszíne a karnak, ahol a sportolók kiemelkedő hatékonyságú rehabilitációt, valamint az edzéstervet kiegészítő foglalkozásokat végeznek. Az ETK a gyógytornászképzéssel és azzal, hogy az ország több pontján folytat oktatást, országos jelentőségűvé nőtte ki magát – jelentette ki a kancellár.

Az ünnepi tudományos ülésen Csont István, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnöke köszöntőjében arról beszélt, hogy a képzés a test és a mozgástudomány fejlődéséhez is hozzájárul, továbbá választ ad a mozgásszegény életmód kihívásaira, reagál a mozgásszervi betegségek kialakulására.

A köszöntők után a képzés elindításában meghatározó szerepet vállalt szakemberek emlékeztek a kezdetekre, köztük elsőként Lukácskó Zsolt, a DE Egészségügyi Főiskolai Kar volt dékánja idézte fel emlékeit, majd Ádány Róza, a Népegészség- és Járványtani Intézet professor emeritusa tartott előadást az angol nyelvű gyógytornászképzés részleteiről és eredményeiről. Az ünnepség résztvevői mindezek mellett hallhattak a gyógytornászképzés magyarországi gyógytornász-fizioterapeuta ellátottságban betöltött jelentőségéről, a fizioterápiában megjelenő innovációkról, valamint a prevenciós lehetőségekről is.


Sajtóközpont - BZ