- A Debreceni Egyetem mélyen elkötelezett azon törekvésében, hogy a hallgatók számára lehetőséget kínáljon a fizikai aktivitásban való részvételre az egészségük és jóllétük érdekében. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a FISU Healthy Campus minősítési rendszerében elért platinum fokozat. Az életminőség megfelelő szintje mellett pedig az is fontos, hogy az egyetemi polgárok figyeljenek arra, milyen környezeti lábnyomot hagynak. Nem először hívtuk el Viktort, aki gazdagon illusztrált élménybeszámolóival inspirálja és tereli a környezettudatos életmód felé az embereket. Persze neki is vannak extrém expedíciói, azonban mégis kézzel foghatóbb, amit csinál, mint mondjuk a szárnyasruhás repülés. Egy biciklire bármikor fel tudunk pattanni és autó helyett két keréken munkába indulni, ezzel teszünk a környezetünkért és önmagunkért is – fogalmazott Varga Kata, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet testnevelőtanára, az esemény szervezője, aki anno egy podcast hallgatása során figyelt fel Zichó Viktorra.
A világjáró magyar bringás többek között végigjárta Kőrösi Csoma Sándor útját, feltekert a Kilimandzsáró csúcsára, 2023 nyarán az Alpok vonalán biciklizett végig, Soprontól Monacóig, legközelebb pedig a Himalájára készül. Az expedícióit úgy viszi végig, hogy a fenntarthatóság és az ökoturizmus hirdetését tűzi ki célul. Meglátása szerint akkor van igazán értelmük a különleges teljesítményeknek, ha azokkal másokat inspirálunk vagy általuk valami hasznosat adhatunk a társadalomnak.
- Küldetésem, hogy szenvedélyeimet, a sziklamászást, a hegymászást és a kerékpáros utazást fontos mondanivalókkal kössem össze. Azt hirdetem, mennyire könnyű biciklivel eljutni egyik pontból a másikba, ráadásul a mozgással a környezetedért, az egészségedért is teszel. Legutóbb a teljesen karbon-negatív Bhutánban jártam, a Himalája lábánál fekvő kis országban, amely nagyon nagy hatással volt rám – mondta Zichó Viktor, aki a szép számú hallgatóságnak közelmúltbeli túráján keresztül mutatta be a fenntartható életvitel előnyeit.
Viktor jövőre a Himalája Travelz Expedícióra készül, ez a túra lesz a világon az első, mikor kerékpárral szeli át valaki a Himaláját, melynek hossza 5500 kilométer. Újabb útja célja továbbra is az, hogy a fenntartható közlekedésformákat, a kerékpározást és a tömegközlekedést népszerűsítse.
- Nem csupán szenvedélyből kerékpározom, az útjaim, előadásaim, üzeneteim lényege a környezettudatosság felé való kollektív előrelépés és az egyéni felelősségvállalás a közlekedésben is – hangsúlyozta a fenntarthatóság extrém nagykövete.
Zichó Viktor előadását megelőzően egy kisebb egyetemi csoporttal közösen bringázott, akikkel ellátogatott a debreceni VeloParkba, a helyi kerékpársport fellegvárába is.
Sajtóközpont