A több ezer éves hagyományokra visszatekintő ünnepet – amelynek jellegzetes étele a holdsütemény – a holdnaptár szerint a nyolcadik holdhónap tizenötödik napján rendezik minden évben.
Debrecenben a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézet oktatóinak-hallgatóinak kezdeményezésére 2020 óta tartják meg az ünnepséget.
- Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ma közösen ünnepelhetjük a hagyományos kínai őszközép fesztivált vagy más néven Újraegyesülési Fesztivált, ami nagy hagyomány Kínában, ahol ebből az alkalomból összegyűlnek a családok, hogy közösen fogyasszák el a tradicionális holdsüteményt, ezzel is kifejezve vágyukat egy jobb életre – mondta magyar nyelvű köszöntőjében a rendezvény egyik kínai házigazdája, Liu Yonghan.
A DE BTK egykori diákja, választott magyar nevén Vali az elsők között volt, aki magyar alapszakon magyar szakos diplomát szerzett a Debreceni Egyetemen, így nem véletlenül vállalta a háziasszony és egyben a kínai fellépők tolmácsának szerepét.
Az ünnep a ZOO Debrecen látogatóinak is alkalmat teremtett arra, hogy betekintést nyerjenek a kínai kultúrába.
- A program szervezésében, előkészítésében a BTK hallgatói mellett az itt tanuló kínai diákok Kínai Hallgatók Debreceni Egyesülete is kiemelkedő szerepet vállalt, biztosítva a fellépőket, a hangszereket és a bemutatókhoz nélkülözhetetlen tradicionális viseleteket is, amiért köszönetet érdemelnek – fogalmazott Csontos Pál, a DE BTK Konfuciusz Intézet magyar igazgatója.
A hűvös idő és az eső ellenére sokan voltak kíváncsiak a programokra.
- Egy régi mondás úgy tartja, ha egy ünnepet az eső áztatja, az áldást hoz az egész közösség számára és azt jelenti, hogy az égiek kegyeikbe fogadták a rendezvényt és az azon résztvevőket – mondta megnyitójában Cui Xianjun, a DE BTK Konfuciusz Intézet kínai igazgatója.
A bemutatók sorát a házigazda Liu Yonghan (Vali) nyitotta, aki guzheng-en, vagyis kínai citerán szólaltatta meg a Halászhajók esti énekét. A viseletbe öltözött lányok tánca is az ünnepet idézte a Küldd a fényes Holdra fel című koreográfiával. Ezt követően gitárszóló hangzott el, majd a Hóesés hangja című dalt adták elő a fellépők, ízelítőt nyújtva a kínai kultúra varázslatos világából.
Sajtóközpont - BZs