Havas László klasszika-filológus, a Debreceni Egyetem egykori professzora 1958-ban az újjáalakuló Eötvös Kollégium első évfolyamának tagja volt. Bár oktatói és kutatói tevékenységét nemzetközileg elismert színvonalon Debrecenben bontakoztatta ki, collegiumi kötődését haláláig megőrizte. Végakaratában úgy rendelkezett, hogy értékes magánkönyvtára a Collegiumba kerüljön és az általa is többször oktatott collegisták tudását gyarapítsa.
A Collegium, a professzor egykori alma matere méltó helyszínt biztosított Havas professzor gyűjteményének, amelynek ünnepélyes átadását november 19-én tartották.
A könyvtár megnyitóján Takács Levente, a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézet Klasszika-filológiai és Ókortörténeti Tanszékének vezetője beszédében személyes emlékei mellett felidézte, hogy Havas László 52 évig oktatott, dolgozott a Kossuth Lajos Tudományegyetem, majd a jogutód Debreceni Egyetem bölcsészettudományi karán, és több mint két évtizedig vezette a tanszéket.
- A klasszika-filológia csúcsteljesítménye a kritikai kiadás és Havas tanár úr Florus editiójával eljutott erre a magaslatra. A magyar bölcsésztársadalomból nem sokan mondhatják el magukról, hogy egy nyugat-európai egyetem méltónak ítélte őket arra, hogy szimbolikusan professzorai sorába iktassa. Havas László azonban igen, hiszen őt a Szent István-i Intelmek kommentárokkal kísért francia kiadása és ehhez kapcsolódó középlatin kutatásainak elismeréseként díszdoktorává avatta a Limoges-i Egyetem – emelte ki a tanszékvezető.
Az eseményen diákok és kollégák mellett részt vett Havas professzor özvegye is.
Az átadott 1146 könyvről mintaszerű katalógus készült, amelyet bárki szabadon böngészhet: https://eotvos.elte.hu/content/preview.t.42900
A könyvtár átadóünnepsége kapcsolódott az idén tizedik alkalommal megrendezett Byzanz und das Abendland (Bizánc és a nyugat) című konferenciához, amelynek megrendezését támogatta a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetében működő, a Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete Kutatócsoport (HUN-REN) is. A szakmai tanácskozáson a kutatócsoport és az intézet több munkatársa is előadást tartott, köztük Bárány Attila professzor, a kutatócsoport vezetője, Kovács István tanársegéd és Ónadi Sándor, a DE BTK Történelmi Intézet munkatársa is.
Sajtóközpont