Nem a műfenyők miatt termelődik évente 460 millió tonna összműanyag

Kis túlzással örök vitatéma, hogy élő vagy műfenyőt válasszunk karácsonyra. Ha nem csupán a szívünkre, hanem az észérvekre is hallgatunk, még akkor sem egyértelmű a döntés, hiszen számos előny és hátrány szólhat mindkettő mellett. A Debreceni Egyetem professzora, Kéki Sándor elmondta, milyen indokok sorakoznak a műfenyő mellett, illetve ellen.

Manapság már olyan élethű műfenyőket kínálnak, hogy az ember összetéveszti az igazival, ráadásul hosszú távon környezetvédelmi és anyagi szempontból is jobb döntés lehet, mint az élő fenyő, még azzal együtt is, hogy egy műfenyő előállításához akár nyolc kiló műanyagra is szükség lehet.

- Sokan hangoztatják, hogy a műanyag használata miatt a műfenyő káros a környezetre, viszont nem veszik számításba, hogy ha az adott műfenyőt 10-15 évig használják, valamint ha az előállításánál megújuló energiát (is) használnak, akkor csökkenthető a karbonlábnyom. Természetesen egyszer ezeknek az életciklusa is véget ér, és mivel főként PVC-ből készülnek, nem egyszerű az újrahasznosításuk. Jelenleg a műanyagok töredékét hasznosítják újra. Évente 450-460 millió tonna műanyag termelődik világszinten, aminek a legnagyobb hányadát az eldobható csomagolóanyagok teszik ki, nem pedig a műfenyők – vázolta a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Alkalmazott Kémiai Tanszékének vezetője, Kéki Sándor

A kar tudományos és pályázati dékánhelyettese előnyként említette, hogy a műfenyő nem koszol, a leveleit sem hullajtja el, könnyen tárolható, csak egyszer kell beruházni és jócskán visszahozza az árát az évek során, ráadásul nagy valószínűséggel allergiát sem okoz. Azok számára pedig, akiknek hiányzik a vágott fenyő jellegzetes aromája, különféle illatanyagok állnak rendelkezésre, hogy megidézzék a karácsony illatát.

Persze sokan gondolják, hogy az élő fenyő az igazi, ettől függetlenül nem árt azzal is tisztában lenni, hogy az sem követ el ördögtől való bűnt, aki a mű mellett teszi le a voksát. 

 

Sajtóközpont