Szoros partnerségben működik a debreceni gyógyszeripar és az egyetem a jövő szakembereinek minél gyakorlatorientáltabb oktatásáért, amit jól példáz az a kétmillió forintos támogatás, melyet a TAPI Hungary Industries Kft. nyújtott, hogy segítse a DE TTK Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszékén a biotechnológus hallgatók gyakorlati képzését, illetve a PhD-hallgatók genetikai/mikrobiológiai laboratóriumi munkájához kapcsolódó eszközök beszerzését.
A TAPI Hungary Industries Kft. 2024 decemberében jött létre, miután anyavállalata, a Teva múlt év elején bejelentette hatóanyaggyártó üzletágának értékesítési szándékát. A cég jelenleg a Teva Pharmaceutical Industries Ltd. hazai hatóanyaggyártó vállalataként működik. A Teva és az egyetem együttműködése sokéves múltra tekint vissza, és e jó kapcsolat fenntartására törekszik a TAPI Hungary Industries Kft. is, melynek képviselői az elmúlt időszakban személyesen is ellátogattak a Debreceni Egyetemre, ahol Pócsi István, a TTK Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék vezetője vezette körbe őket a laboratóriumokban, amelyekben a hallgatók már használatba is vették a megújult eszközparkot.
Pócsi István kiemelte: az általa vezetett tanszék értékes és folyamatos támogatást kapott a Teva, illetve a TAPI Hungary Industries Kft. részéről a biotechnológus szakok létesítéséhez, indításához, majd a szakokon belüli, a kor színvonalának megfelelő gyakorlati képzés feltételeinek a biztosításához. Reményét fejezte ki, hogy az anyagi hozzájárulás a jövőben is megmarad, és a hagyományosan jó munkakapcsolat más oktatási és kutatási területekre is kiterjedhet.
Kedei Richárd, a TAPI Hungary Industries Kft. ügyvezetője a látogatás alkalmával gratulált a biotechnológus alap- és mesterképzési szakokon folyó kimagasló oktatói munkához, egyúttal jelezte, hogy a végzett hallgatókat örömmel fogadják majd munkavállalóként is.
A gyártási tevékenység mellett a hatóanyag-kutatási, -fejlesztési tevékenység is meghatározó területe a hazai TAPI-nak, melynek vezetője, Kovács László Zsolt elmondta:
- Mivel a TAPI fermentációs technológiák fejlesztésével foglalkozik, kiemelten fontos számunkra, hogy lépést tartsunk a biotechnológiai szakterület újdonságaival. Meggyőződésünk, hogy a tudományos és ipari szereplők közötti aktív együttműködés kulcsfontosságú a hazai biotechnológia fejlődése szempontjából – fogalmazott a vezető.
Az együttműködés újabb fontos állomása lesz a 2025 őszére tervezett Biotechnology at the University of Debrecen – 2025, International Symposium, mely rendezvényen a TAPI több előadással is képviselteti majd magát, bemutatva kutatás-fejlesztési tevékenységét és az ipari alkalmazások terén szerzett tapasztalatait.