Köznevelési kérdésekben értekeztek

Az intézmény tehetséggondozási tevékenységéről, az agrár- és az egészségügyi szakképzés fejlesztéséről is egyeztetett a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma a Debreceni Egyetem köznevelési intézményeinek vezetőivel a pénteki online megbeszélésen.

A járványhelyzetre tekintettel hibrid formában tartották az egyeztetést: a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma a Rektori Tanácsteremből, míg a szakképző és köznevelési intézmények vezetői a saját irodájukból kapcsolódtak be az online beszélgetésbe.

Kossa György kuratóriumi elnök bevezetőjében kiemelte, hogy az egyetem számára stratégiai jelentőséggel bírnak köznevelési intézményeik, hiszen az a cél, hogy az innen kikerülő gyerekek minél nagyobb arányban folytassák eredménnyel tanulmányaikat a Debreceni Egyetemen.

- Az iskolák, óvodák és a bölcsőde kiemelt szerepét hangsúlyoztuk azzal is, hogy pedagógusaikra és dolgozóikra is kiterjesztettük az intézményi bérfejlesztési programot – jelentette ki Kossa György. Az elnök kifejtette, hogy bár a kormány 2022 januárjától emeli a pedagógusok bérét, a Debreceni Egyetem szeptember 1-től előrehozottan, az alapbérre vetítve 10% többletjövedelmet biztosít december 31-ig, emellett további 5%-os minőségi juttatási keret felett rendelkezhetnek az intézményvezetők a 2021. szeptember-december közötti időszakot illetően. Ugyanez érvényes a köznevelési intézmények és a bölcsőde nem pedagógus dolgozóira is.


A megbeszélésen Balogh Beáta vezető a hajdúböszörményi DE Gyakorló Óvodát, Denichné Hajdu Tímea intézményvezető a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolát, Filep Miklós igazgató a DE Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiumot, Nagy Angéla intézményvezető a DE Óvodát, Váradiné Cseh Irén mb. vezető a DE Bölcsődét mutatta be, Pósánné Rácz Annamária oktatási igazgató pedig a DE Oktatási Igazgatóságának koordináló tevékenységét ismertette.

Balla György professzor, kuratóriumi tag az egészügyi szakemberképzés fontosságáról beszélt. A téma kapcsán elhangzott, hogy az intézmény Balásházy Gyakorlójában idén indult először az ápoló szakképzés, amelyen 32 diák kezdte meg tanulmányait, akik előtt nyitva áll a kapu, hogy érettségi után az egyetem diplomás ápoló szakán folytassák tanulmányaikat.

A tehetséggondozásról szólva Győry Kálmán professzor, a kuratórium tagja a gyakorlóiskolák szerepét hangsúlyozta. Mint kiderült az elmúlt öt évben nőtt a DE Kossuth Gyakorlójából felvett hallgatók száma, a 2021. évi általános felvételi eljárás keretében például a 180 érettségiző közül 148 diák az egyetemen kezdte meg felsőfokú tanulmányait.

Szólláth Tibor kuratóriumi tag, a Hajdú-Bihar Megyei Agrárkamara elnöke kiemelte, hogy az agrárium jelentős kihívás előtt áll, a digitalizáció ugyanis hatalmas átalakulást hoz a szektorba. A Balásházy Gyakorló felkészült a helyzetre, a vállalati partnereivel kötött megállapodásai révén a diákok a legújabb technológiákat ismerhetik meg gyakorlati képzésük során.

Bács Zoltán kancellár köszönetet mondott a vezetőknek az elmúlt években folytatott eredményes és sikeres együttműködésért, ismertette az elmúlt időszakban befejeződött és jelenleg is folyó infrastrukturális fejlesztéseket és a jövőbeni terveket. A kancellár kulcsfontosságúnak nevezte a Balásházy Gyakorló tervezett bővítését, amelyre az egészségügyi és az agrárképzések iránti növekvő igény miatt nagy szükség van, valamint a Kossuth Gyakorlóiskola Csengő utcai feladatellátási helyén felújításra váró, utcafronti épületének rekonstrukcióját

Sajtóiroda - TPL