1944. december 22-én Debrecenben ült össze az Ideiglenes Nemzetgyűlés és jött létre az Ideiglenes Nemzeti Kormány, amelyek a második világháború utáni Magyarország első állami intézményei voltak.
- Történészként kötelességünk megemlékezni és a legújabb kutatások tükrében vizsgálni a 80 éve Debrecenben történteket, hiszen ekkor indult az új államiság, az új Magyarország – fogalmazott megnyitójában Barta Róbert.
A DE BTK Történelmi Intézet igazgatója kiemelte: noha az időszak bizonyos részterületein – gettósítás, deportálások, a hátország viszonyai, katonai események, kiugrási kísérlet – alapos történeti kutatások zajlottak és zajlanak a mai napig, bőven vannak még feltáratlan területek, többek között a megszálló német, szovjet csapatok és a civil lakosság viszonyaival, az anyagi veszteségekkel, a fosztogatásokkal, a rekvirálásokkal, a szovjet, a német, a nyilas kollaborációkkal vagy akár a demokratikus újrakezdés alakításával és annak szovjet befolyásolásával kapcsolatban.
Az egynapos, részben online konferencián 11 előadás hangzott el a meghívott szakemberektől, a korszak elismert szakértőitől.
A rendezvényt nyitó, angol nyelvű plenáris előadást Anssi Halmesvirta, a Jyväskylä-i Egyetem történész professzora tartotta, aki nemzetközi párhuzamot vont Finnország 1944 őszi helyzetével.
A konferencián előadást tartottak az MTA HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársai, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a budapesti Kiscelli Múzeum, valamint a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének szakemberei, akik elsősorban eddigi kutatásaik a témához és a korszakhoz illeszkedő, az utóbbi évek friss tudományos eredményeit mutatták be.
Az előadók – többek között – az ország emberveszteségeit, a korabeli fővárosi bűnözési helyzetet és közbiztonságot, a bűnözést, a magyar rendőrség újra- és újjászervezését, valamint a mentelmi ügyeket ismertették.
A konferencia anyagát a DE BTK Történelmi Intézete angol nyelvű e-book formájában jelenteti meg a tervek szerint 2025 tavaszán.
Sajtóközpont – BZs