Karikó Katalin: a sikerből nem lehet tanulni

A Debreceni Egyetem Szolnok Campusán tartott inspirációs előadást Karikó Katalin középiskolásoknak, egyetemi hallgatóknak, oktatóknak, egészségügyi szakembereknek a kutatói életút kihívásairól, eredményeiről. A Nobel-díjas kutatóbiológus kiemelte: a siker nem segít a fejlődésben, a kudarcok tanítanak meg alkalmazkodni.

Szolnok 2025-ben ünnepli fennállása első írásos említésének 950. évfordulóját, ehhez kapcsolódóan, a jubileumi programsorozat keretében érkezett a Debreceni Egyetem Szolnok Campusára a helyi születésű Nobel-díjas kutatóbiológus.

Motiváló előadásában a tudományos életpálya buktatóit sem véka alá rejtő szakember őszintén vallott gyerekkoráról, szüleiről, diákéveiről és viszontagságoktól sem mentes karrierútjáról. Tapasztalatairól szólva elmondta, hogy korábban több esetben kellett diákoknak előadást tartania és minden alkalommal azzal szembesült, hogy nehéz folyamatosan fenntartani a figyelmüket, de megéri az erőfeszítés, mert fontos, hogy hasson a fiatalokra, segítsen a jövőjük alakításában.  

Elárulta, hogy szülei egyszerű emberek voltak, nádfedeles házban nőtt fel és kivételes módon motiválta, hogy a nővére kiváló tanuló volt. A természettudomány, a kémia, a biológia iránti rajongása iskolai versenyeken bontakozott ki, a hatvanas évek végén egy harmadik helyezés már hatalmas sikert jelentett számára. Mint fogalmazott: akkor még a helyi Harsonának nyilatkoztam, nem gondoltam, hogy egyszer a CNN is kérdéseket fog feltenni nekem.

- A középiskolában többször eljátszottam azzal a gondolattal, hogy egyszer biológus leszek és én is felfedezek majd valamit. Álmaim netovábbja volt, hogy a kisújszállási biológiai központban dolgozhassak, ezért Szegedre, biológia szakra jelentkeztem. Nagyon motivált a kutatói lét, szerettem a növényeket, ehhez képest a kezdetekkor vízibolhák begyűjtésével és halzsír leválasztásával kellett foglalkoznom, de aztán az első kísérletet is elvégezhettem, ami után jöttek a magasabb rendű célok. Sok mindenen kell átmenni ahhoz, hogy elérjük az áhított célt és leküzdhessük a nehézségeket – fejtette ki előadásában Karikó Katalin.

Szerinte az a legfontosabb, hogy az ember miden esetben higgyen magában és keményen dolgozzon a sikerért. Sosem szabad visszavenni, a szülőknek pedig azt üzente, ne fosszák meg a gyerekeket attól, hogy személyesen tanulják meg, hogyan kell talpra állni a kudarc után. Kiemelte, hogy a stresszkezelés kulcsfontosságú, a mentális egészség előrelendít. A biológus Selye János magyar-kanadai stresszkutató tudományos eredményeit idézve azt mondta: függetlenül a világ alakulásától a koncentráció, az önfejlesztés, az önkontroll a legfontosabb, a saját feladatokra kell fókuszálni, hiszen a panaszkodás, a harag, a hárítás, a hasonlítgatás nem vezet eredményre.

- Mindezek hatására elvész a pozitív energia, ezért nem szabad tudomást venni a hátráltatóan befolyásoló tényezőkről, melyekre semmilyen ráhatásunk nem lehet. Megfelelő koncentrációval bármit el lehet érni. Minél mélyebben merül el az ember az őt érdeklő területeken, idővel az egész életét ez határozza meg. A mentális egészség mellett ugyanakkor a fizikai jólét is fontos. 45 évesen lefutottam a maratont, ami a célok elérése és a leheltelennek tűnő feladatok megoldása szempontjából jelképes. A kutatás során az eredményekből publikáció készül, izgalmas felfedezés esetén lehet bízni az anyagi sikerben, de a tudományos előmenetelnél sokkal fontosabb a természet megismerése, mely nem válhat csupán eszközzé. Emellett megkérdőjelezhetetlen a kollaborációk kialakítása egy kutatásban, hiszen az eredményességhez szervesen együttműködő kutatótársakra van szükség, az együttműködés, a közös gondolkodás, az összhang vezethetnek el a közös szabadalmakhoz, publikációkhoz és segíthetik a fiatal kutatók tudományos előre jutását – tette hozzá a Nobel-díjas kutató.

Szóba került, hogy több alkalommal kényszerült munkahelyet váltani, tíz évvel a Nobel-díj odaítélése előtt is, de mindez azt mélyítette el benne, hogy ne a kudarcérzés legyen erős. Mint mondta: ne más definiálja az egyént, sokkal inkább az egészséges értékrend, az önbizalom legyen a motiváló erő, ezek segítségével mindig talpra lehet állni.

- A sikerességből nem lehet tanulni szinte semmit, a bukásból annál inkább. Nem csak azoknak kell köszönetet mondani, akik támogatnak, a családnak, a szülőknek, a barátoknak, a kollégáknak, hanem azoknak is, akik mindvégig megpróbálták megnehezíteni az életemet. Nekik is hálás vagyok azért, amiért eljutottam oda, ahol most tartok. Ha az ölembe esik a lehetőség, hiányzott volna, hogy nem kell megküzdenem a sikerért. Szeretném inspirálni a jövő kutatóit, szeretném meggyőzni őket arról, hogy én is csak egy vagyok közülük – fogalmazott Karikó Katalin.

A Nobel-díjas kutató nem csak a jövő tudományos szakembereit, a diákokat, egyetemistákat inspirálta, később a helyi egészségügyi szakembereknek, egyetemi oktatóknak is előadást tartott a Debreceni Egyetem Szolnok Campuson, többek között a tudományos díjjal jutalmazott kutatásáról, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztési lehetőségeiről is beszélt. 

Sajtóközpont - BZ