Az elmúlt szemeszterben az ösztöndíjasok tudományos életpályára felkészítő workshopokon, tudományhasznosítás mesterkurzuson, publikációs workshopon, Pathfinder innovációs kurzuson, egyéni tanácsadásokon vehettek részt, valamint bemutatkoztak a TTTT éves ülésén és ellátogattak a GTIDEA Journal Club előadásaira is.
A szeptember 16-án, hétfőn a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár közösségi terében, a Szigetben tartott találkozón tapasztalatokról és szakmai jövőképről zajlott párbeszéd Nagy Péter, a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke, valamint a 2023-ban díjazott PhD-hallgatók között.
- Ez a csapat volt az első, mely megkapta a Kiválósági Ösztöndíjat, a visszajelzéseik nagyon fontosak számunkra. A támogatás és az együttműködések hatékonyságáról, eredményességéről, a nehézségekről, a pozitív élményeikről megosztott információik alapján fejlesztjük tovább az egyetem legkiválóbb doktoranduszait támogató programot, így a következő ösztöndíjasok még intenzívebb és hatékonyabb segítséget kaphatnak majd. Ezek a fiatalok olyan tudás birtokában vannak, mellyel a társadalom javát szolgálják. Ehhez a kimagasló szakmai felkészültség és tudományos eredmények mellett stratégiai gondolkodásra, menedzsmentszemléletre is szükségük van. A mesterkurzusokon olyan tudást kaphattak, amilyet máshol nem – mondta a testület elnöke.
Az elmúlt tanévben a szabadalom, a tudományos kollaborációk, a kutatói csapat építése került a kurzusok középpontjába. Nagy Péter megjegyezte: az innovációs lánc Magyarországon hiányzó elem a tudományos folyamatokban, noha a társadalom számára a tudás és a kutatási eredmények ezáltal hasznosulhatnak a legjobban. Mint mondta: erre a tudásra szükségük van a jövő kutatóinak.
- A hallgatóknak elsődlegesen a társadalom számára fontos eredményeket kell elérniük, ezáltal példát mutathatnak és a tudomány valódi céljaira, felelősségére hívják fel munkájukkal a figyelmet. A kurzusok célja, hogy a szabadalommal és az innovációs lánc minden elemével tisztában legyenek, és ezen keresztül jussanak el az ötlet megvalósításáig, kivételes esetben a gyakorlati alkalmazásáig – tette hozzá.
A multidiszciplinaritás jellemezte a tizennyolc PhD-hallgató munkáját. Az ösztöndíjasok eltérő tudományterületekről érkeztek, ezáltal olyan tudást szerezhettek akár egymástól is, melyek szélesítették tudományos perspektíváikat, fejleszthették kutatási módszereiket és képességeiket.
A hétfői találkozón a hallgatók javaslatot tehettek arra, milyen új területek, skillek fejlesztése lenne hasznos számukra azért, hogy még eredményesebbek és hatékonyabbak legyenek a tudományos tevékenységükben. Szó esett arról is, hogy szakmaspecifikus igények alapján a kiválóságok képzését tudományterületekre fókuszált életpálya-támogató kurzusokkal tervezik bővíteni a jövőben.
Sajtóközpont - BZ
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány előző évben Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert hallgatóinak tartott tudományos életvezetéssel kapcsolatos tanácsadást Nagy Péter, a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke.