Szenátus: stratégiai célok

A menetrendszerű ügyek mellett az intézményt körülvevő innovációs ökoszisztémáról és pénzügyi hátterének megteremtéséhez szükséges lépésekről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának januári 24-ei ülésén.

- A Debreceni Egyetem rálép arra az útra, hogy a korábbinál jelentősebb mértékben saját kezébe veszi sorsának az irányítását. Természetesen nem arról van szó, hogy a hagyományos egyetemi funkciókat és azok finanszírozási hátterét elhanyagolnánk, vagy kilépnénk az intézményre érvényes államháztartási működési rendből, hanem arról, hogy fejlesztjük a hátországot jelentő cégként működő lehetőségeinket – jelentette be Szilvássy Zolán rektor a Debreceni Egyetem Szenátusának január 24-ei ülésén.

Az egyetemi vezető beszámolt a szolnoki műszaki felsőoktatás újjáélesztéséhez kapcsolódó, a fenntartó minisztériummal folytatott tárgyalások előremenetéről.

- A jelenleg a Neumann János Egyetemhez tartozó Gazdálkodási Kar a Debreceni Egyetembe olvadna be, így egyetemünknek lehetne a szolnoki képzőközpontja, nemcsak gazdaságtudományi területen. Jelentős előrelépés van a Partiumi Egyetemmel tervezett együttműködésben is: a Debreceni Egyetem végezhet bizonyos képzéseket a Partiumban, a partiumi intézmény képzései pedig akár megjelenhetnek a Debreceni Egyetemen. Ez kapcsolódik a térség gazdaságfejlesztési programjához, amelynek nemzetpolitikai munkacsoportja is működik Horváth Zita vezetésével. Az a cél, hogy egy határon átnyúló oktatási, kutatási, iparfejlesztési tevékenységet szolgáló intézményhálózat jöjjön létre, amelyben jelentős feladatok hárulnak a Debreceni Egyetemre. Az intézmény nemzetközi kapcsolatrendszere is jelentős fejlődés elé néz, hiszen a FIEK és a nemzeti oltóanyaggyár programja miatt is új külföldi partnerek jelennek meg az intézmény környezetében – sorolta Szilvássy Zoltán.

Bács Zoltán kancellár is az egyetem gazdasági hátterének erősítéséről beszélt. Kifejtette, hogy az egyetemi tulajdonú cégek különleges jogállásuk miatt olyan lehetőséget jelentenek és teremtenek, hogy gazdasági tevékenységük révén az egyetem saját tulajdonú része növekedhet.

- A pénzintézeti hálózat és a pénzügyi ökoszisztéma, amit ezekhez a tevékenységekhez fel tudunk építeni, hatalmas lehetőséget jelent arra, hogy az egyetem mögött ne csak az állam álljon, hanem egy saját magunk által felépített gazdasági háttér is. Ez persze csak a jogi környezetet jelenti, hiszen ahhoz, hogy ezek a vállalatok sikeresek legyenek, olyan projektek, termelő, szolgáltató tevékenységek szükségesek, amelyek gazdasági erőt képeznek ezekben a cégekben, s ezáltal az egyetem számára – magyarázta Bács Zoltán.

Jelenleg 32 cégben tulajdonos az egyetem, ebből 12-ben többségi tulajdonnal rendelkezik. Ezek három csoportba sorolhatók: az egyetem üzemeltetésében résztvevő inhouse cégek, amelyek szinte szervezeti egységként működnek (takarítás, őrzés-védelem, belső szállítás és egyéb feladatok ellátása terén),  a második csoportba tartoznak a kulturális és a sport tevékenységek szervezésében résztvevő cégek, míg a harmadik csoportot két kulcsvállalat alkotja. Az egyik a Tudományos, Technológiai és Innovációs Park Kft. (UD TUTI Nonprofit Kft), amelyre elsősorban fejlesztési, infrastrukturális működtetési feladatok hárulnak különösen az egyetemi ipari parkkal kapcsolatosan.

- Ez lesz az a cég, amely az egyetemi ipari parkban, a Vezér utca végén létrehozza azokat az infrastruktúrákat, amelyekben majd az egyéb kereskedelmi, szolgáltató, termelő tevékenységet végző, egyetemi tulajdonnal és cégpartnerekkel együttműködő vállalkozások fogják majd végezni tevékenységüket. Ezekben a termelő vállalatokban a 100 százalékban egyetemi tulajdonú UD Ventures Kft nevű vállalaton keresztül szerezhet akár résztulajdont is az egyetem. Így tudjuk majd felépíteni azt az ökoszisztémát, amely stabil gazdasági hátteret nyújt az egyetem számára. Hosszú évtizedes előkészületek után megvan az a struktúra, amihez a pénzügyi intézetek is kapcsolódni tudnak. Ez a pénzügyi ökoszisztéma nem hiteleket jelent, hanem egy speciális konstrukciót, amiben pályázati forrás, állami támogatás, kötvénykibocsátás, hitel egyaránt szerepelhet, attól függően, hogy mihez kell finanszírozást adni – mondta el Bács Zoltán. Hozzátette: az egész program fizikailag is megjelenő központja az egyetem Innovációs Központja lesz, amelynek hamarosan kezdődik a kivitelezése, és várhatóan 2020 nyarára készül el. Itt kaphat majd helyet a 25 éves múlttal rendelkező Biomechanikai Labor, de már új struktúrában, az UD Genomed Kft, az Innova Kft, a Lenerg Kft és az OECD által 2017-ben a leginnovatívabbnak ítélt Team Akadémia képzés, és természetesen az addig létesülő start-up cégek is.


Egyetemi tanári kinevezéseket rangsorolt, és professor emeritusi, valamint címzetes egyetemi tanári címek adományozásáról döntött a Szenátus csütörtöki ülésen. A testület támogatta a Doctor Honoris Causa cím adományozását Matolcsy György jegybankelnök számára. A felterjesztő Gazdaságtudományi Kar tanácsa egyhangúlag megszavazta az előterjesztést, melyet az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács is támogatott.

Két új klinikai egység: az Állcsont- és Szájsebészeti Klinika, valamint a Sportegészségügyi Klinika létrehozását is támogatta a testület, illetve több szabályzat módosításáról is döntöttek. Változott a Debreceni Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzata, a Kancellária ügyrendje, a karok működési rendje, a Debreceni Egyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzata, illetve elfogadták az egyetem új adatvédelmi szabályzatát. Utóbbinak célja, hogy a Debreceni Egyetemen vezetett adatkezelési nyilvántartások, az adatok kezelése, védelme a jogszabályoknak megfelelően, biztonságosan történjék, az egyetem az európai általános adatvédelmi rendelet (GDPR) szabályainak megfeleljen.

A testület elfogadta a szándéknyilatkozatot a Neumann János Egyetem szolnoki Gazdálkodási Karának a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karába történő beolvadásának előkészítéséről, valamint támogatta a székhelyen kívüli képzésekre vonatkozó együttműködési megállapodás megkötését a Partiumi Keresztény Egyetemmel.

A Szenátus szavazott a LEPL-Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (Grúzia) és a G. Eliava Institute of Bacteriophages, Microbiology and Virology (Grúzia) intézményekkel kötött együttműködési megállapodások jóváhagyásáról is, amelyek a bakteriofágalapú vakcinagyártás technológiájának meghonosításában kaphatnak szerepet.

Sajtóiroda - TPL