A szegélyek szerepe az ökológiában

A Brit Ökológiai Társaság lapjában, az Ecology and Evolution-ben publikálták eredményeiket a Debreceni Egyetem kutatói a szegélyek és az átmeneti zónák jelentőségéről és ökológiai szerepéről.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kar Ökológiai Tanszékének, valamint az MTA-DE Biodiverzitás Kutatócsoportjának munkatársai (Magura Tibor, Lövei Gábor és Tóthmérész Béla) a talajzoológiában kulcsszerepet játszó rovarcsoport reakcióinak átfogó elemzésével hangsúlyozták, hogy a természetes folyamatok által fenntartott szegélyek, illetve az ismétlődő emberi hatások (mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, urbanizáció) által befolyásolt és fenntartott szegélyek működése alapvetően eltérő.

Az ismétlődő emberi hatások által fenntartott szegélyek akadályozzák az erdei specialista fajok erdőből való kijutását, gátolva az erdőfoltok közötti kapcsolatot, és növelve az erdei specialista fajok elszigetelődését.

Kimutatták továbbá, hogy a modern erdőgazdálkodás hatására keletkező szegélyeken keresztül a nem erdei fajok könnyen elözönlik az erdő belsejét, veszélyeztetve az erdei specialista fajok túlélését és fennmaradását. Ezzel ellentétben, a természetes folyamatok által fenntartott erdőszegélyek az erdei specialista fajok számára átjárhatóak, ugyanakkor megakadályozzák azt is, hogy a nem erdei fajok elárasszák az erdő belsejét.

A tanulmány az alábbi oldalon szabadon hozzáférhető:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ece3.2722/full

Sajtóiroda