Második alkalommal hirdette meg a Rosatom a Global Hackatom in Nuclear Medicine versenyt, amelyben az atomenergetika sokrétű alkalmazási területeit és legújabb vívmányait érintő megoldásokat kell kidolgozniuk világszerte egyetemi hallgatókból álló csapatoknak 24 óra alatt.
A három évvel ezelőtti online lebonyolítás után ebben az évben személyes részvétellel tartják a Global Hackatomot, a magyarországi forduló megtartására a Debreceni Egyetemet kérte fel az atomenergetikai vállalat a Tomsk Polytechnic University társzervezésével.
Szilvássy Zoltán rektor a verseny megnyitóján kiemelte a Debreceni Egyetem és a nukleáris technológiai csúcsvállalat együttműködését, amit egy 2017-ben aláírt szándéknyilatkozat alapozott meg.
- A Rosatom jóvoltából fejlesztettük intézményünk nukleáris energetikai képzési facilitásait, többféle szakembert is képzünk nukleáris energetika és nukleáris medicina terén. Emellett a mi egyetemünk talán az egyetlen Magyarországon, ami radio-diagnosztikumok és radio-terapeutikumok kutatásával, gyártásával és forgalmazásával is foglalkozik. A Nukleáris Medicina Intézetben rövid felezési idejű pozitronsugárzó izotóppal ellátott diagnosztikumokat gyártunk és gyakorlatilag Közép-Kelet-Európa nagy részét ellátjuk. Azok a fiatalok, akik beneveztek ebbe a versenybe, az egyetem és a Rosatom szövetségének jóvoltából közel kerülnek a csúcstechnológiákhoz, többek között az orvostudomány terén – fogalmazott Szilvássy Zoltán rektor.
A Global Hackatom Hungary-ként meghirdetett hazai versenyre a házigazda Debreceni Egyetem hallgatói mellett az Óbudai Egyetemről is érkeztek csapatok.
- Együttműködésünk egyik pillére a Debreceni Egyetemmel a nukleáris medicina, aminek a technológiái rendkívüli előrelépéseket hoznak napjainkban súlyos onkológiai betegségek gyógyításában, szövődmények csökkentésében. Ezen a területen a versenyre jelentkezett fiatalok olyan információkat kapnak a bevezető előadásokon, amik nagy mértékben szélesítik a látókörüket és minden bizonnyal életpályájukra nézve is meghatározóak lehetnek – vélekedett a Rosatom PR-menedzsere, Kóti Lóránt.
A nyitóünnepségen részt vett az Orosz Föderáció debreceni főkonzulátusának attaséja is, Vladislav Biriukov elismerően nyilatkozott a kezdeményezéről, valamint a Debreceni Egyetem, a Rosatom és a Tomsk Polytechnic University partnerségéről.
A versenyfeladatot a csapatok számára a tomszki egyetem Nukleáris Kutatóreaktorának igazgatója vezette fel előadásával.
Artem Naimushin részletesen bemutatta a nukleáris medicina technológiáinak jelenlegi állapotát és a fejlesztési irányokat, az orvosi izotópok gyártását, a nukleáris és sugárzó létesítményeket, valamint a nukleáris és sugárzási technológiák nem energetikai alkalmazását. Ezt követően kapták feladatul a versenyzők egy digitális páciens-menedzsmentrendszer fejlesztését a diagnózistól a gyógyítás szakaszain át a rehabilitációig és a teljes gyógyulásig.
- A cél, hogy motiváljuk a fiatal kutatókat a nukleáris technológiák megismerésére, azok biztonságos felhasználására. Kreatív, újszerű esettanulmányokat várunk, olyan megoldásokat, melyek rákos betegek diagnosztizálását és hatékony kezelését szolgálják. A nukleáris technológiák olyan helyzetekben is kiutat jelenthetnek ugyanis, amikor más technológiák már hatástalanok – ismertette Vera Verkhoturova, a tomszki egyetem tanszékvezetője.
A Debreceni Egyetem hat és az Óbudai Egyetem két csapata a megnyitót követően megkezdte a munkát, majd ötleteiket másnap tízperces időkeretben prezentálták a Rosatom, a Tomsk Polytechnic University és a Debreceni Egyetem kutatóiból álló zsűri előtt.
- A bírálók a leginnovatívabb, leghatékonyabb és leginkább adaptálható megoldásokat értékelik itt, a magyarországi fordulóban, a nyertes csapatnak pedig lehetősége lesz nemzetközi szinten is megméretni magát, részt vehet majd szeptemberben a nemzetközi döntőben hazánk képviseletében – tudatta a Debreceni Egyetem koordinációs és stratégiai igazgatója, Kiszil Okszána.
Ezt a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának hallgatóiból álló, IsotopeX nevű csapat teheti majd meg, a Fülöp-szigeteki-marokkói-pakisztáni összeállítású trió (Sophia Palma, Mahnoor Riaz és Jomana Ben Khadra) végzett ugyanis az első helyen. Szilvássy Zoltán rektor mindhárom hallgató számára kétéves ösztöndíjat ajánlott fel az egyetem Nukleáris Medicina Intézetében.
Második helyen a FenntartAtom tagjai végeztek az Óbudai Egyetem képviseletében, a harmadik pedig a Debreceni Egyetem H2Hope nevű csapata lett.
A helyezettek mellett a legkreatívabb és a legbátrabb előadót is díjazták a Global Hackatom Hungary zárásaként a Debreceni Egyetem Aulájában.
Sajtóközpont - TH