A jövő tudósai találkoztak

Tudományos kutatásaik gyakorlati hasznosításáról, valamint az aktuális egyetemi kutatási projektekbe való bekapcsolódási lehetőségekről is hallhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert doktorandusz hallgatók a két alkalomból álló, a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke által vezetett bemutatkozó programsorozaton. Az ösztöndíjban részesülő harmincöt kiválóságot az anyagi elismerés mellett speciális workshopok és egyénre szabott tanácsadás segíti kutatói életpályájuk előrehaladásában.

Tavaly szeptemberben újabb tizennyolc tehetséges fiatal kutató kapta meg a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíját. A támogatás elnyerésére azok pályázhattak, akik a DE nappali tagozatos doktori (PhD) képzésében részt vesznek, még nem töltötték be a 30. életévüket, magyar állampolgárságú doktorandusz hallgatói az egyetemnek, a doktori képzés első két félévében kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, illetve a képzési folyamatban a komplex vizsga letétele előtt állnak.

A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíj-programban részt vevő doktoranduszoknak szerveztek a napokban bemutatkozó találkozót, melyen a tehetséges fiatalok ismertették tudományos tevékenységüket, kutatási területeiket Nagy Péter, a GTIDEA Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke, valamint a többi ösztöndíjas előtt. 

- Próbáljuk a fiatalokat az innováció irányába terelni, hiszen feltétlenül tudniuk kell, hogy miért fontos az, amit csinálnak, mi a kutatásuk jelentősége, hogyan tudják a tevékenységüket a társadalom, valamint a gazdaság szolgálatába állítani. Azt kértem tőlük, hogy hatvan másodperces gyors összefoglalót adjanak a munkájukról, utána pedig ehhez kaptak kérdéseket, így megismerhettük a tevékenységüket, ezáltal pedig azokat a skilleket, készségeket is próbáltuk csiszolni, melyek segítségével egyszerűen, világosan és közérthetően adhatják elő a kutatásaikat. Ez azért fontos, mert a kutatási eredményeik piacra kerülése érdekében meg kell majd győzniük a befektetőket. A fiatalok zseniálisan felkészültek, válogatott csapatról van szó. Az elsődleges szempont, hogy fejlődjenek, de emellett igyekszünk közösséget kovácsolni, ezzel együtt potenciálisan kollaborációs tevékenységek is kialakulhatnak – tette hozzá Nagy Péter.

A doktorandusz hallgatók megismerkedhettek egymás aktuális és tervezett kutatásaival, a meglévő és a lehetséges tudományos együttműködési irányokkal, lehetőségekkel. A rövid bemutatkozó előadások révén bepillantást nyerhettek egyebek mellett olyan fókuszpontot jelentő kutatási területekbe, mint a biodiverzitás, a politológia és történeti kutatások, a munkaerőpiaci hatások, a kísérleti atommagfizika, a daganatos betegségek, az mRNS vizsgálatok vagy a kannabidiol alkalmazási területei.

A programban a fiatal kutatók szakmai pályafutásuk során jól hasznosítható, gyakorlati tanácsokat kapnak arra vonatkozóan, hogy miként kamatoztassák az egyetemen végzett oktatási és kutatási tevékenységük során megszerzett tapasztalataikat. A kiválóságok egymástól is kérdezhettek, ezáltal első kézből kaphattak válaszokat az adott kutatási témák kapcsán felmerült kérdésekre, valamint ezek társadalmi hasznosulásával kapcsolatban.

Sajtóközpont - BZ