Innovációs Központ a jövő ötleteinek

Az innovációs tevékenység támogatása és a vállalkozói szemlélet megalapozása a célja a Debreceni Egyetem új létesítményének. A speciális inkubátorház a Vezér utcai egyetemi ipari parkban épül majd fel mintegy négymilliárd forintból. A tervek már elkészültek, az építkezés jövőre indul.

A Debreceni Egyetemnek mint a régió tudásbázisának kiemelt célja, hogy az intézmény   innovációforrásként elősegítse a kutatási eredmények gyakorlati felhasználását, támogassa az innovációs folyamatok régióbeli kibontakozását, illetve azok eredményes működtetését. Ennek a célkitűzésének az eléréséhez járulhat hozzá a Debreceni Egyetem Innovációs Központja, melynek megvalósítására tavaly év végén 3.883.389.206 forintot biztosított az állam. A speciális inkubátorház a Vezér utcai egyetemi ipari parkban a DE Tudományos Technológia és Innovációs Park bevezető telkén épül meg (az IT Services mellett). 

Az innovációt és vállalkozói szemléletet megalapozó fejlesztéssel a kormány és az intézmény célja, hogy a Debreceni Egyetem még inkább felzárkózzon a világ vezető felsőoktatási intézményei mellé. A központ az oktatás, kutatás és vállalkozások egy helyen történő megjelenésével befektetéseket vonz a kutatásokhoz, ezáltal elősegítve a gazdasági növekedést.

A több mint ötezer négyzetméteres alapterületű, háromszintes létesítmény inkubációs tevékenységek végzésére alkalmas, oktatási és gyakorlati bázisként szolgáló, dolgozói közszolgáltatást nyújtó, projektmenedzsment és működtetéssel összefüggő, továbbá innovációs folyamatoknak ad majd teret. A központ alsó szintjén lesz a labor és műhelyszint, fölötte a közösségi innovációs „piactér” szint, legfelül pedig az irodák kapnak helyet. Az épület mellett hosszanti irányban két mesterséges dombot emelnek majd, amelyikből az egyikben a gépészet és kerékpártárolók kapnak helyet.


Az épület tervezésénél fontos szempont volt a nyitottság megjelenítése, melyet a bentről kifutó fa tartószerkezettel és az üveghomlokzattal ért el a  tervező BORD Építész Stúdió Kft. Az Innovációs Központ megvalósításában és a Tudományos Ipari Park további fejlesztésében intenzív szerepet játszik az UD TUTI Tudományos,Technológiai és Innovációs Park Kft., a Debreceni Egyetem 100%-os tulajdonú cége, amely a Mádi Borakadémia infrastruktúrájának napi működtetését is végzi majd.

A Debreceni Egyetem Innovációs Központjának  engedélyeztetése folyamatban van, a terület előkészítése a következő hónapokban megkezdődhet, a kivitelezői közbeszerzési eljárás pedig 2019. nyarán indulhat el.

Sajtóiroda