A korábban több helyen szétszórva működött Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) székházát tavaly májusban adták át a Vezér utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkban. A Pyxis Nautica Építésziroda által tervezett, 6700 négyzetméteres, 12 milliárd forintból épült Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzem és Gyógyszerésztudományi Kar vezető építészei V. Monori László, Tótszabó Tamás és Tóth Dávid voltak. Az épület az oktatás mellett gyógyszerkutatásra és -gyártásra egyaránt alkalmas.
A T-alaprajzú létesítmény oktatási szárnya háromemeletes. A földszinten két, egyenként száz fő befogadására alkalmas előadóterem, átrium és irodák találhatók. A felső szinteken kutatási, oktatási célokat szolgáló laboratóriumok, tantermek, könyvtár és szimulációs üzem létesült. Itt helyezkedik el a Gyógyszerésztudományi Kar Dékáni Hivatala, számos tanszék, valamint az Egészségipari Intézet.
Az épülethez tartozó középüzem gyógyszer- és készítményfejlesztésre egyaránt alkalmas, de egészségipari kutatásokat is végeznek. A laboratóriumban lehetőség nyílik törzskönyvezhető gyógyszerkészítmények kutatására, fejlesztésére, innovációjára és akár gyártására is.
- A központban nemcsak az egyetem saját projektjeit valósítjuk meg, hanem hazánkban egyedülálló módon az intézmény által létrehozott egészségipari klaszterhez csatlakozott ipari partnerek számára szintén biztosítunk kutatási és gyártási lehetőséget – ismertette Bácskay Ildikó, a DE GYTK dékánja.
A nyitott oktatási szárny ellentétben áll a gyártóegység zárt, dobozszerű tömegével. Az ipari épületrész építészetileg a környező, antracitburkolatú ipari csarnokokra hasonlít, míg az oktatási szárny kifinomultabb, részletgazdagabb épületként kapcsolódik a komplexumhoz.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának új székháza a BIG SEE Opening Perspectives 2025 nemzetközi építészeti pályázaton az Oktatási Épületek kategóriában a legjobbnak bizonyult. Az építészekből álló szakmai zsűri a projekteket innováció, intelligens tervezés, eredetiség, környezeti érzékenység, fenntarthatóság, kulturális és társadalmi tudatosság, valamint funkcionalitás alapján értékelte.
Sajtóközpont – OCs