Díszlet- és jelmezterveket készítettek az építészhallgatók

A zeneművészeti és a bölcsész képzések után vizuális művészetekkel is bővült a Debreceni Egyetem és a Csokonai Nemzeti Színház együttműködése. A Műszaki Kar MSc képzése keretében tanuló építészhallgatók díszlet- és jelmezterveket készítettek Arthur Miller: Salemi boszorkányok című drámájához. Az alkotásokat a premier napján a Csokonai Fórum előcsarnokában mutatták be.

Az Arthur Miller drámája által inspirált Salem-projekt kiállítás megnyitóján Vági János, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék vezetője felidézte, hogy a két intézmény közötti kapcsolat kialakításának javaslatával a tanszék kereste meg a színház vezetőit tavaly. 

- Ez a kiállítás egy talán kevésbé magától értetődő párbeszédet is megnyit: az építészet és a színház dialógusát. Mindkét terület terekkel dolgozik. És ma, amikor az építészet tudatosan távolodik az új építéstől, mert egyértelművé vált, hogy a megőrzés, a meglévő átalakítása az emberiség egyetlen lehetősége a túlélésére, az építész ismét a tér lényegével kezd foglalkozni: hogyan hat a tér az emberre – fogalmazott Vági János.

Az Építészmérnöki Tanszék vezetője szerint a színházi tér estéről estére újrateremti önmagát, és eközben ugyanerre keresi a választ többek között. A díszlettervezés éppen ezért nem perifériája, hanem természetes kiterjesztése lehet az építészeti gondolkodásnak. A most bemutatott tervek ezt a gondolatot viszik tovább. Kísérletek arra, miként lehet a térből feszültséget, jelentést, atmoszférát teremteni – magyarázta Vági János. 

Bocskor-Salló Lóránt, a Csokonai Nemzeti Színház igazgatóhelyettese arra az álláspontra helyezkedett, hogy a színház összművészeti forma. 

- Régi vágyam volt, hogy csináljunk egy olyan dolgot, amibe többek között zenészek, építészek, képzőművészek és egyéb művészeti ágak képviselői is bekapcsolódnak. A modernkori színház ilyen. Most a művészetek közötti párbeszéd új életteret hoz létre, ami gyönyörű dolog – jelentette ki Bocskor-Salló Lóránt. 

A Salemi boszorkányok díszlettervezője kiemelte: a terveket készítő tíz hallgatói munkán az látszik, hogy mindenki mélyen beleásta magát a drámába, így nagyon izgalmas alkotások születtek. Annak ellenére, hogy ezeket a munkákat építészhallgatók készítették, olyanok, mintha színházi látványtervező szakon végzett diákok alkották volna — összegzett Mátravölgyi Ákos

Horváth Illés, a Salemi boszorkányok rendezője annak a reményének adott hangot, hogy a projektben részt vevő egyetemi hallgatóknak ez egy izgalmas, inspiráló kaland volt. 

- Abszolút professzionális látványtervezői munkákat látok. Ha nem tudnám, nem mondanám meg, hogy ezek egy másik karon, egy másik szakon készültek. Nagyszerű munkák ezek, melyekben rengeteg összetett gondolat, asszociáció jelenik meg, amelyek kifejezik a készítők stílusát, személyiségét – jelentette ki Horváth Illés.

A kurzus Huszthy Edit egyetemi docens, látvány- és díszlettervező vezetésével valósult meg, ő mentorálta a DE MK építészhallgatóit. 

A kiállítók: Dani Sára, Dankó Boglárka, Herczeg Tamás, Katona Olívia Ivett, Koncz Noémi Eszter, Kulcsár Kevin, Lovas-Kondor Zalán, Molnár Dániel, Sándor Ákos és Vida Zsófia.

Fotó: Katona Ákos

 


Sajtóközpont - OCs

 

Last update: 2026. 04. 21. 15:08