A rendezvény megnyitóján az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) alelnöke, Mezei Barna emlékeztetett: az első OTDK 70 éve, 1955 áprilisában zajlott, amelyen összesen 109 dolgozatot mutattak be. Hetven év múltán, 2025-ben 6164 szerző mutatkozik be az OTDK versenyein.
- Aki eddig a pontig elért, az már megnyerte a versenyt. Mindaz a munka és felkészülés, amit a dolgozatába befektetett, a kialakult kapcsolatrendszerek, együttműködések és izgalmas beszélgetések, amiket a kutatás magával hozott, felbecsülhetetlen kincsnek számítanak – hangsúlyozta Mezei Barna.
A köszöntőket követően adták át a Roska Tamás Emlékérmet. A kitüntetést idén Loncsák Noémi, a DE BTK Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszék tanársegéde vehette át, aki tudományos előadás keretében mutatta be díjnyertes kutatását a közönségnek.
Az OTDT negyedik alkalommal írta ki a Roska Tamás Tudományos Előadás pályázatot, amelynek megtartására az kaphat felkérést, aki kutatómunkája során az általa választott szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújtott, eredményeiről nívós publikációk, előadások, művészeti vagy tudományos alkotások formájában számot adott.
Az OTDK Társadalomtudományi Szekciójában a DE BTK 15, az Egészségtudományi Kar 5, valamint a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar 5 hallgatója mutatkozott be, közülük kilencen végeztek dobogós helyen, egy prezentációt pedig különdíjjal jutalmazott a zsűri.
DE BTK
I. helyezés
Filozófiai Intézet
- Somi Gabriella: „Egzisztencialista témák Dazai Osamu Ningen Shikkaku (No longer human) című művében” (témavezető: Tánczos Péter)
2.helyezés
Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék
- Gergely Benedek: „A videójáték és a vizuális média határán (A machinima fogalmának aktualizálása a 2020-as évek mediális kontextusában” (témavezető: Hlavacska András)
Történelmi Intézet
- Lengyel Ádám: „Szovjet-kínai rivalizálás és terjeszkedés Afrikában (1955-1989)” (témavezető: Barta Róbert)
3.helyezés
Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék
- Kerek Tilla Marianna: „A „fekete bárányok” hatástörténetének kezdetei a magyar sajtóban (1980-1981)” (témavezető tanár: Kálai Sándor)
Politikatudományi és Szociológiai Intézet
- Bajnóczki Laura: „A távmunkavégzést befolyásoló szervezeti tényezők kérdéskörének vizsgálata” (témavezető: Simonné dr. Csoba Judit)
DE GYGYK
1.helyezés
- Veres Réka Janula: „Zárt ajtók, nyitott lehetőségek: A reintegráció esélyei és dilemmái” (témavezető: Lovas Kiss Antal)
- Ludmann Barbara: „Gyermeknevelés a nem hagyományos családokban” (témavezető: Kocsis Péter Csaba egyetemi)
2.helyezés
- Kocsis-Ferenczi Viktória (témavezető: Gortka-Rákó Erzsébet)
Zsűri különdíjas:
- Hajdu Brigitta „Gyermekotthonban gondozott gyermekek életkörülményei és önálló életkezdési esélyeik” (témavezető: Gortka-Rákó Erzsébet)
Az Egészségtudományi Kar a Társadalomtudományi Szekcióban összesen öt előadással képviselte az egyetemet, amelyek közül egy prezentáció 3. helyezést ért el.
A 37. OTDK Társadalomtudományi Szekciójának ünnepi záróakkordjaként Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora átadta a stafétát Bartus Tamásnak, a Corvinus Egyetem rektorhelyettesének, hiszen 2027-ben a Corvinus Egyetem ad otthont az eseménynek.
Sajtóközpont - BZs
fotó: Miskolci Egyetem