Ifjú tudósok versenye

Idén rekordszámú előadás hangzik el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A szerdán kezdődött háromnapos eseményen több mint négyszáz magyar és külföldi hallgató ismerteti kutatási eredményeit. A legjobbak tavasszal az országos konferencián is bemutatkozási lehetőséget kapnak.

-    A hazai tudományos diákköri mozgalom idén hetvenéves. Ez egy igazi hungarikumnak számít, hiszen ez a tevékenység ilyen szervezett formában más országban nem működik. A tudományos diákkör a tehetséggondozás legmagasabb szintje. Meggyőződésem, hogy azok a hallgatók, akik ebben részt vesznek, jobb szakemberek lesznek, akkor is, ha nem válik belőlük kutató.  Megtanulják kritikusan szemlélni a tudományos közleményekben, tankönyvekben megjelenő adatokat, információkat és képesek lesznek önálló döntéseket hozni – emelte ki megnyitójában Mátyus László egyetemi tanár, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja, az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnöke.  

Az Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Konferencián (OETDK) a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi, Egészségtudományi, Gyógyszerésztudományi és Fogorvostudományi Karainak hallgatói vesznek részt.  A szerdán kezdődött háromnapos rendezvényen több mint négyszáz előadás hangzik el. 

-    Idén rekordszámú előadást neveztek a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Konferenciájára. A kutatási témák rendkívül sokszínűek, és az is látszik, hogy a hallgatók nagyon aktuális témákkal foglalkoznak, például a koronavírus-járvány és az erre adott válaszok több absztraktban is megjelennek – hangsúlyozta Panyi György egyetemi tanár, a DE Általános Orvostudományi Kar Tudományos Diákköri Tanács elnöke. 

A hallgatók 39 tagozatban (többek között anatómia, morfológia, fejlődésbiológia, patológia, hisztológia; aneszteziológia és intenzív terápia, sürgősségi betegellátás, biofizika, elektrofiziológia; bőrgyógyászat; fogorvostudományok; farmakológia; kardiovaszkuláris medicina; képalkotó diagnosztika, nukleáris medicina; szülészet-nőgyógyászat; traumatológia, ortopédia, idegsebészet) mutatják be az orvos- és egészségtudományok területén végzett kutatásaikat, elért eredményeiket. 

Az elhangzott előadásokat a tagozatok bírálóbizottságai értékelik. A bírálók kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az előadásban bemutatott eredmények mennyiben tekinthetők a hallgató saját munkájának. 

A zsűri tagjai, a Debreceni Egyetem oktatói pontozzák többek között a bemutatott előadás információtartalmát, az ábrák érthetőségét, az eredmények szemléltetését és a hallgató vitakészségét. A tízperces előadást ugyanis ötperces vita követi. A bizottság tagjai döntenek arról is, hogy az elhangzott előadást elfogadják-e a diplomamunka jeles eredményű védéseként.  


Az idén februárban és a 2024-ben megrendezett helyi TDK-konferenciákon bemutatott előadások közül a Tudományos Diákköri Tanács választja ki a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia résztvevőit. 

Sajtóközpont - CzA