Hatalmas sikert arattak az ifjú zeneművészek

Tíz országból érkezett százötven hallgató és több mint harminc mesteroktató vett részt a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán a XXIII. Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján, ahol ismét Vásáry Tamás Kossuth-díjas karmester vezényelte a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar koncertjeit. A nyári akadémián Európában egyedülálló módon tizenhét mesterkurzus és több kiegészítő szakmai foglalkozás közül választhattak a hallgatók.

Nagy érdeklődés mellett szervezte meg a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar és a Conservatory Alapítvány az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáját szakközépiskolás növendékek, zeneművészeti felsőoktatásban tanuló hallgatók és fiatal zenetanárok számára. Ebben az évben is több visszatérője volt az eseménynek, ami jól mutatja, hogy a nyári akadémia hazai és nemzetközi viszonylatban is magas színvonalat képvisel. 

A műhelymunkák elsődleges célja minden évben a szakmai tudásbővítés mellett a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar megalakulása. A kurzusokra Magyarország mellett az Egyesült Államokból, Dél-Koreából, Lengyelországból, Szerbiából, Szlovákiából, Kínából, Romániából, Törökországból, Olaszországból és Ukrajnából érkeztek hallgatók, akiket a magyarok mellett Ausztriából, Dániából, Németországból, Olaszországból és Hollandiából jött mesteroktatók tanítottak.  

Váradi Judit, az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiájának művészeti igazgatója kiemelte: az esemény különlegessége, hogy a részt vevő tehetségek néhány nap leforgása alatt megtanulnak egységes zenekarként együtt dolgozni.

- A magyar zeneoktatást ismerik és elismerik külföldön, de a nyári akadémia meghatározó szerepet játszott abban, hogy a Debreceni Egyetem felkerült a zeneoktatás nemzetközi térképére. Nagy öröm számunkra, hogy olyan kapcsolatok alakulnak ki a nyári akadémián, melyek akár hosszú távon is működőképessé válhatnak. Olyan sokrétű mechanizmusa van ennek az együttműködésnek, a közös munkának, ami számtalan személyes történetet elindított már az elmúlt több mint két évtizedben. Úgy gondolom, minden nyári akadémiának megvan a sajátos hangulata, ami arról szól, hogy olyan emberek találkoznak, akiknek közös a céljuk és az érdeklődésük. A szakmai esemény kiváló iránymutatást ad számukra ahhoz, hogy miként szervezzék az életüket. Az egyik korábbi hallgatónk ma már professzorként dolgozik, de a mai napig inspirációt jelent számára, amit hét évvel ezelőtt az akkori nyári akadémián tapasztalt és amit Vásáry Tamástól tanult – tette hozzá Váradi Judit.

Az Ifjú Zeneművészek Nyári Akadémiája az egyéni és a szimfonikus zenekari mesterkurzusok, valamint a világzenekari próbák mellett több kiegészítő foglalkozással is várta a hallgatókat, a mozdulat zeneisége, valamint a gyakorlásmódszertan, azaz a zenei figyelem teljes tréningje elnevezésű kurzusokon is fejleszthették előadóművészi képességeiket. 

- Minden évben változtatunk valamit a programon annak érdekében, hogy fenn tudjuk tartani a magas színvonalú hozzáadott értéket, amit a jól megszokott mesterkurzusokat kiegészítő szakmai találkozások jelentenek. Természetesen jövőre is lesznek ilyen jellegű újdonságok. A rendezvény egyik legnagyobb vonzerejét és szakmai presztízsét a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar adja, mely Vásáry Tamás ötlete volt. Óriási öröm a számunkra, hogy még mindig lelkesen végzi a munkát, és jelenléte segít összekovácsolni a különböző kultúrákból és egymástól eltérő felkészültséggel Debrecenbe érkező fiatal zenészeket – hangsúlyozta a művészeti igazgató.


A XXIII. nyári akadémiát a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar koncertjei zárják. Elsőként Budapesten, a Pesti Vigadó Dísztermében léptek színpadra július 17-én, másnap pedig a debreceni Nagytemplomban játszottak, hatalmas sikerrel. Utolsó helyszínként Szatmárnémetiben, a Dinu Lipatti Állami Filharmóniában lépnek fel. Vásáry Tamás azt mondja: mindig hatalmas élményt jelent neki a szülővárosában, Debrecenben vezényelni a világzenekart, melyre ezúttal is nagyon büszke volt.

- Ez egy csoda, ahogy a fiatalok ismeretlenül is képesek így együtt zenélni, olyan tehetségesek, hogy meg tudják csinálni. Sajátos kihívás ez nekik, hiszen még soha nem játszottak együtt, de gördülékenyen áthidalják ezeket az akadályokat, vállalják a feladatot és csodálatos módon, tökéletesen meg is oldják. Minden évben én vezénylem a zenekart, és azt látom, hogy teljes szívvel és lélekkel játszanak, rendelkeznek azzal a tudással, ami révén éltre kelnek a darabok. Kifejezetten nehéz helyzetben vannak, mivel több magyar művet is meg kell szólaltatniuk, de ezúttal is a lehető legmagasabb minőséget képviselték a színpadon – emelte ki a Kossuth-díjas karmester, a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar alapítója. 

Az együttes Giuseppe Verdi Nabucco című művének Nyitányát, Pjotr Iljics Csajkovszkij Hattyúk tava című klasszikusának egy részletét, valamint Kodály Zoltán Háry János szvitjét vitte színpadra. Előbbi két darabot Bolyky Zoltán, az utóbbit Vásáry Tamás vezényelte. 

Sajtóközpont - BZ