Fókuszban az emlődaganatos megbetegedések

Hazánkban továbbra is a mellrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés. Évente csaknem hatezer új emlődaganatos esetet diagnosztizálnak és háromezren meghalnak ebben a betegségben. A betegek huszonöt százaléka ötven évnél fiatalabb, öt százalékuk pedig harminc év alatti – hangzott el az idei Debreceni Emlő Napokon. A háromnapos szimpóziumon csaknem ötven előadás tartottak a diagnosztika és a terápia újdonságairól, a legújabb sebészeti, onkológiai, onkoradiológiai eredményekről.

- Az onkológiai kezelések területén végbemenő hatalmas fejlődés ellenére az emlődaganatos betegségek továbbra is nagy kihívást jelentenek az egészségügynek. A precíziós onkológia megjelenése, a személyre szabott célzott kezelések, az immunterápia, antitest gyógyszer konjugátumok mind-mind lehetőségek, amelyek segítségével eredményesen tudunk harcolni a betegség ellen. Fontos tényező továbbá a megelőzés, az életmódváltás és a szűrővizsgálatokon való részvétel az emlőrák megjelenése, a morbiditás, a halálozás csökkentése érdekében – mondta a konferencia megnyitóján Árkosy Péter, a DE Klinikai Központ Onkológiai Klinika igazgatója, a kongresszus főszervezője.

Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke, rektorhelyettes köszöntőbeszédében a regionális centrumként működő Onkológiai Klinika jelentőségét emelte ki.

- A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikája regionális szerepkörének megfelelően négymillió ember ellátásáról gondoskodik. Az Onkológiai Klinika a járványos időszakban is magas színvonalon biztosította a betegellátást és segítette a járványügyi védekezést is. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikája és a daganatellátással összefüggő társszakmák a progresszivitás legmagasabb szintjének megfelelő feladatkörben a prevenció, a diagnosztika és a terápia területén egyaránt kiemelkedő eredményekkel büszkélkednek – emelte ki Szabó Zoltán professzor.

Mátyus László, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja köszöntőjében arról beszélt, hogy a kar oktatási tevékenységében prioritást élvez az onkológia területe.

- Az utóbbi évtizedekben jelentős változás történt a tumorok diagnosztikája és kezelése terén. A jövő orvosai ma már egy tudományosan megalapozott szemlélettel közelíthetnek a daganatos megbetegedésekhez. Nagyon örülök annak, hogy a kongresszuson a diagnosztika és a terápiás lehetőségek mellett az alapkutatásokról is szó esik, a területet érintő legújabb eredményekről is hallhatnak a résztvevők – hangsúlyozta köszöntőjében Mátyus László.

Széles Diána, Debrecen alpolgármestere a rendezvényen a szűrőprogramokon való részvétel fontosságát hangsúlyozta, hiszen az emlődaganat még mindig az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. Az esetek számának csökkenéséhez fontos a korai felismerés, az időben diagnosztizált emlődaganat ugyanis gyógyítható, a terápiás eljárások fejlődésével pedig egyre nagyobb a betegek esélye a teljes felépülésre.

A szimpózium központi témája az emlődaganat volt. A diagnosztikai és terápiás újdonságok, a legújabb sebészeti, onkológiai, radiológiai, sebészeti, onkoradiológiai lehetőségek mellett azonban szó volt az orvos-beteg, orvos-hozzátartozó viszony jogi és pszichológiai szempontjairól, a betegutak tisztázásának jelentőségéről, az alapellátás fontosságáról és az adatvédelem szükségességéről is.

Sajtóközpont