Évzáró szenátusi ülés

Az intézmény kiválósági programjairól, a 2018. évi költségvetés irányelveiről, valamint a jövőre induló könnyűzenei képzésről is szó volt a Debreceni Egyetem idei utolsó szenátusi ülésén, december 14-én.

- Az ájurvédikus gyógyászatról szóló szakkönyvekből álló könyvgyűjteményt adományozott az indai kormány a Debreceni Egyetemnek. Ez a gesztus az Európai Ájurvéda Központ infrastrukturális hátterének megteremtését célozza, a megfelelő indai hatóságok is bekapcsolódtak a munkába. Ennek köszönhetően a központ – a korábbi terveknek megfelelően – magyar kormányzati hozzájárulással az egyetem ipari parkjában valósulhat meg a jövőben – jelentette be a Szilvássy Zoltán a Debreceni Egyetem Szenátusának december 14-ei ülésén.

A rektor beszámolt az elkövetkező időszak legfontosabb a feladatairól, így a kiemelt kutatóegyetem program folytatásaként meghirdetett kiválósági pályázatról is.

- Az egyetem törekszik különböző kiválósági központok létrehozására. A minisztériumi meghallgatáson jóváhagyták az intézmény kiemelt tématerületi terveit, az öt területből mindössze a precíziós mezőgazdaság vízellátásával és a big data kutatásával kapcsolatos programnál javasoltak kisebb módosításokat. Ezek alapján az egyetem a terápiás célú fejlesztések, a biotechnológia, az energetika, a precíziós mezőgazdaság vízellátása, és a big data területeken tervez fejlesztéseket– tájékoztatott Szilvássy Zoltán.

- A Műszaki-Informatikai Kabinet legutóbbi ülésén Palkovics László államtitkár javasolta egy műszaki-informatikai kiválósági program létrehozását. Az elsősorban az energetikára és az informatikára fókuszálna, továbbá megerősítené a fizikai tudományokat: a szilárdtestfizikát, az elemi részek fizikáját, a nagy energiájú elemi részek fizikáját, esetleg az optikát, illetve a hozzájuk kapcsolódó informatikát – sorolta a rektor.

Szilvássy Zoltán felidézte, hogy a közelmúltban Tőzsér József rektorhelyettessel a Közép-Kelet-Európai országok és Kína több napos konferenciáján vettek részt Budapesten, ahol az egyetem a Beijing Genomics Institute-tal a korábbi keretszerződés szellemében konkrét együttműködésről állapodott meg.

- Az elmúlt napokban akkreditálta a Magyar Akkreditációs Bizottság a Táplálkozástudományi Doktori Iskolát, amely a mezőgazdaság és az orvostudomány multidiszciplináris doktori képzőhelye lesz. Fontos, hogy már az induláskor konkrét programok csatlakoznak hozzá agrár- és orvostudományi vonalon is, többek között az egyetem szerepet kaphat egy Borakadémia felállításában Mádon – ismertette Szilvássy Zoltán.

Bács Zoltán kancellár beszámolójában kiemelte, hogy az elmúlt időszakban az egyetemre vonatkozóan több szektorban is bérrendezés történt.

- Szeptemberben pedagógus-béremelés, illetve a szakképesítéssel nem rendelkező nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakörökben kisebb korrekció volt. A november 1-jén indított egészségügyi ágazati béremelés 5117 főt érintett az egyetemen, ez 2,78 milliárd forintba kerül éves szinten, aminek nagy részét az állami egészségügyi kassza biztosítja, illetve további intézményi kiegészítéssel éltünk az oktató orvosok esetében, hogy senki ne járjon rosszabbul, amiért nem orvosi, hanem oktatói munkakörben foglalkoztatott. Utóbbi évente mintegy 300 millió forintos kiadásnövekedést jelent az intézmény számára. A védőnők bére is emelkedett, az egészségügyi szakdolgozók esetében pedig intézményi döntés alapján kompenzáltuk a szakdolgozói bértábla és a garantált bérminimum közötti ellentmondást – sorolta Bács Zoltán.

A testület csütörtöki ülésén egyetemi tanári pályázatokat rangsorolt, látogató professzorok megbízásáról döntött, illetve több szabályzatát is módosította, többek között a kancellária ügyrendjét, a karok működési rendjét, az intézmény szolgáltató és igazgatási egységeinek működési rendjét, a tanulmányi és vizsgaszabályzatát, hallgatói térítési és juttatási szabályzatát, illetve elfogadta a beszerzési szabályzatot. Utóbbi kapcsán Bács Zoltán kancellár megjegyezte, hogy korábban a gazdálkodási szabályzat és különböző körlevelek, utasítások alapján folytak a beszerzések, ezért önálló szabályzatot alkottak, hogy egyszerűbb és gyorsabb és átláthatóbb legyen a folyamat.

A gazdasági ügyek között a Szenátus tárgyalta a 2018. évi költségvetés irányelveit, így március elejére elkészülhet a Debreceni Egyetem belső költségvetése.

- A kiválósági és speciális támogatások révén, akár negyedével is növekedhet jövőre az állami források összege. Mindezek alapján, illetve látva, hogy a saját bevételeink is jól alakulnak, egy nyugodt, progresszív költségvetést készíthetünk. Az irányelvek az elmúlt években megszokotthoz képest alapvetően nem változnak, ami új elem, az a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház integrációja, azonban ez nem jelent nagyobb módszertani változást, hiszen a Klinikai Központ esetében eddig is össze kellett hangolni a betegellátási és a központi szolgáltatások költségvetését. A 2017. évi költségvetés fő száma a jelenlegi adatok szerint meg fogja haladni a 150 milliárd forintot – tájékoztatott a kancellár.

A 2017. évi bérfejlesztési koncepció lejáró hatályú rendelkezésének kezelése kapcsán Bács Zoltán kifejtette: az ismertetett béremelések kapcsán megszűntek azok az indokok, melyek alapján egy általános bérfejlesztési koncepciót kell fenntartani, illetve figyelembe kell venni, hogy 2018. január 1-jétől új minimálbért és garantált bérminimumot vezetnek be, az illetménykiegészítések a jövőben ehhez igazítva alakulnak és továbbra is lehetőség van munkáltatói döntésen alapuló kiegészítésekre, ha a munka és a források ezt lehetővé teszik.

- Az általános koncepciót kivezetjük, hiszen megtörténtek az állami intézkedések, viszont a szervezeti egységek vezetői előterjesztéseket tehetnek, így már a költségvetésnél lehet ezekkel kalkulálni – tette hozzá a kancellár.


A jövőre induló könnyűzenei képzéshez kötődően a testület támogatta az együttműködési megállapodás megkötését a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetével, valamint a Kőbányai Zenei Stúdióval. A hagyományokhoz híven most is zenével zárult az év utolsó szenátusi ülése, Pless Attila, a Zeneművészeti Kar dékánhelyettese Chopin: a-moll keringőjét adta elő zongorán.

Sajtóiroda - TPL