Agrárkutatások a TDK-n

Hat szekcióban harminckilenc előadás hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar idei Tudományos Diákköri Konferenciáján. A legtöbb tanulmányt az állattenyésztés, a növénytudomány és a növényvédelem, valamint a természetvédelem tématerületén mutatták be a hallgatók.

A MÉK Dékáni Díját Botkó Zsombor másodéves élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnök MSc-hallgató Az ultrahanggal segített extrakció paramétereinek hatása fehér ürömfű kivonatok antioxidáns tartalmára és színére című dolgozata nyerte el. Ez a pályamű bizonyult a legjobbnak a diákköri konferencia élelmiszertudományi szekciójában is.

Az Agrártudományi Doktori Tanács Elnökének Kiemelt Nívódíjával ismerték el Gaál Zsófia Eszter másodéves állattenyésztő mérnök MSc-hallgató A hazai haflingi állomány származási adatainak értékelése című értekezést, amely a kari TDK állattenyésztéstudományi szekciójának első helyezését is kiérdemelte.

A növényvédelmi szekcióban Király Ákos másodéves növényorvos MSc-hallgató Biostimulátorok hatékonyságának vizsgálata Luna és Pinova almaültetvényben című tanulmánya, míg a növénytudomány szekcióban Richter József Richárd másodéves mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnökhallgató Sekély-tározás megvalósíthatóságának vizsgálata a 10.08. számú karcagi belvízvédelmi szakasz területén című munkája végzett az élen. A természetvédelmi szekcióban az első helyen Kordás Sándor másodéves természetvédelmi mérnök MSc-hallgató A magyar tavaszi-fésűsbagoly elterjedésének vizsgálata a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén című dolgozata végzett, a vadgazdálkodási tématerületen pedig Nagy Anett harmadéves vadgazda mérnök BSc-hallgató Vad az úton – elemzés a vadelütés témakörben című pályamunkáját értékelték legjobbnak a bírálók.

- Átdolgoztuk, frissítettük és kibővítettük a dolgozatokat értékelő, minősítő szabályzatunkat. A TDK keretében elhangzott tanulmányokat ebben az évben már két, egymásól független bíráló értékelte, amely révén a minősítés jobban mutatja a dolgozatok értékét. Az új rendszerben továbbá súlyozottan vettük figyelembe a hallgatók előadói készségeit. Az idei tudományos megmérettetésről elmondható, hogy diákjaink magas színvonalú dolgozatokat mutattak be. Az agrártudomány multidiszciplinaritását pedig mutatja, hogy két biológushallgató is indult az állattenyésztéstudományi szekció versenyében és ért el szép eredményeket – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Juhász Lajos, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke.

A MÉK TDK keretében a bírálóbizottságok kiválasztották az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára nevezhető dolgozatokat is. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia agrártudományi szekciójának versenyét 2025 tavaszán Csíkszeredában rendezik majd.

Sajtóközpont - ÉE