Új kapcsolat az Egy övezet, egy út jegyében

Oktatást, kutatást és mobilitást érintő együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a Bengbu University, a dokumentumot Szilvássy Zoltán rektor és a Kína Anhui tartományában található felsőoktatási intézmény elnöke írta alá. A delegáció Debrecenbe érkezését megelőzően az egyetem szolnoki campusán is látogatást tett.

Az 1976-ban alapított Bengbu University egyike annak a 13 egyetemnek Kínában, melyek képzési kínálatában szerepel magyar kurzus, Anhui tartományban pedig az egyetlen ilyen tekintetben. Az intézmény többek között erre alapozva szorgalmaz együttműködést Magyarország legrégebbi, folyamatosan ugyanabban a városban működő egyetemével.

Sun Yanhui elnök és delegációja a rektorral, a koordinációs és stratégiai igazgatóval, valamint a gazdaság- és iparfejlesztéssel megbízott igazgatóval folytatott megbeszélésen részletes áttekintést kapott a Debreceni Egyetem oktatási és kutatási portfóliójáról, szerteágazó ipari kapcsolatrendszeréről, a vállalati együttműködések négyes hélix struktúrájáról, kutatásharmonizációban betöltött szerepéről, valamint az országban egyedülálló egyetemi tudományos és technológiai parkról.

Szilvássy Zoltán rektor hangsúlyozta mindemellett, hogy a Debreceni Egyetem az országban elsőként csatlakozott az Egy övezet, egy út kezdeményezéshez, illetve a kínai kultúra népszerűsítésére is nagy hangsúlyt fektet az intézmény, ezzel a küldetéssel nyílt meg 2019 novemberében a Konfuciusz Intézet. Az intézményvezető kitért az egyetem tradicionális kínai orvoslás, valamint funkcionális és gyógyászati célú élelmiszerek fejlesztése terén megfogalmazott célkitűzéseire is.

Szót ejtettek a találkozón arról is, hogy jelenleg 350 kínai hallgató tanul a DE-n, legnagyobb számban a Gazdaságtudományi, az Informatikai, illetve a Bölcsészettudományi Kar különböző képzésein.

Sun Yanhui elnök a Bengbu University-t bemutatva kiemelte: 14 karon indított képzéseik hét tudományterületet fednek le, többek között mérnöki, menedzsment- és közgazdaságtan-, élelmiszer- és biomérnöki, informatikai, irodalom- és művészeti oktatásban vesznek részt a hallgatók. Az intézmény oktatási és kutatási területen is szorgalmaz együttműködést a Debreceni Egyetemmel, emellett közös szakmai programok, konferenciák szervezését, hallgatói és oktatói mobilitások beindítását, valamint a részben kínai érdekeltségű szolnoki, feldolgozó és gyógyszeripari profillal is rendelkező vállalat, a BBCA tevékenységének szakmai támogatását tervezik.

A megbeszélés zárásaként az együttműködési megállapodást írásban is rögzítette Szilvássy Zoltán rektor és Sun Yanhui elnök.

A Bengbu University vezetői a debreceni találkozót megelőzően az egyetem szolnoki campusára is ellátogattak.

Sajtóközpont - TH