A Debreceni Egyetem (DE) 2017-ben azért indította el ingyenesen látogatható Szenior Egyetem nevű ismeretterjesztő előadás-sorozatát, hogy a tudomány számos területét érintő aktuális információkkal szolgáljon jellemzően az 50 év fölötti korosztályoknak. A rendezvény népszerűsége azóta is töretlen, a regisztrált résztvevők száma mára megközelítette a háromezret.
Pósán László, a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézetének professzora, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke, a Szenior Egyetem szakmai vezetője a műsorban elmondta: azt tapasztalják, hogy az idősebb korosztályok tagjaiban is van igény arra, hogy például az egészségügyet, a természettudományokat vagy éppen a művészeteket érintő új és régi dolgokat tanuljanak.
- Debrecen egy olyan iskolaváros, ahol ötszáz éves hagyománya van a felsőoktatásnak, viszonylag széles az az értelmiségi réteg, amelyben ez a fajta késztetés igénye értelemszerűen megvan – fejtette ki.
A beszélgetés során kiderült, hogy bárki ellátogathat az előadásokra, a program részleteiről az interneten lehet tájékozódni.
- A Szenior Egyetemnek az az egyedülálló sajátossága, hogy a Debreceni Egyetem a legszélesebb képzési palettával rendelkezik a hazai felsőoktatási piacon. 13 karunkon rengeteg különböző szakirányú képzés érhető el, és ebből következően széles a merítési bázis, a bőség zavarával szembesülünk – fogalmazott Pósán László.
A DE BTK Történelmi Intézet professzora két témában tartott eddig előadást a Szenior Egyetemen, az egyik a középkori táplálkozás, a másik a középkori tudomány volt.
A Debreceni Egyetem kancellárja szerint az idősebb korosztályok tagjai sok mindenre kíváncsiak, hallgatják a rádiót, nézik a televíziót, és szeretnének közösséghez is tartozni. Tudományos közegbe is szívesen mennek, ahol olyan előadásokat hallhatnak hétről hétre, hónapról hónapra, amik azokat a témákat ölelik fel, amik érdekesek számukra.
- Nagyon fontosak a Szenior Egyetemen elhangzó kérdések, visszajelzések, amikor a résztvevők megfogalmazzák, miről szeretnének még hallani. Az idősebbek fontos szerepet játszanak egy társadalom egyensúlyában és szerintem olyan tőkét alkotnak, amelyet egyetlen közösségnek, közegnek sem szabad elpazarolnia – jelentette ki Bács Zoltán.
A kancellár hangsúlyozta: a Debreceni Egyetem olyan intézmény, ahol akár egy teljes életpályát be lehet futni a születéstől egész az elvonulásig.
A Szabó Zoltán professzorral, a DE Klinikai Központjának elnökével folytatott beszélgetésből az derült ki, hogy a Szenior Egyetemen a legnagyobb érdeklődést azok az előadások szokták kiváltani, amiket az intézmény híres orvosai, szakemberei tartanak egészségüggyel, gyógyítással kapcsolatos témákban.
- Ez egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy olyan népbetegségnek számító problémákról tarthassunk előadásokat, amik széles körű érdeklődést váltanak ki. Így például szó esett tavaly a magas vérnyomásról, a cukorbetegségről, a szívritmuszavarokról, a daganatokról. Nemcsak azt mondjuk el, hogyan tudjuk ezeket kezelni, hanem nagy hangsúlyt fektetünk a megelőzés témakörére, az egészséges életmódra. Mit tehetünk annak érdekében, hogy ezek ne alakuljanak ki, de ha mégis bekövetkezik, mik azok az első jelek, amik figyelmeztetnek. Arról is szót ejtünk, hogy mely specialistákat kell felkeresni ezekkel a problémákkal – ismertette Szabó Zoltán.
A Szenior Egyetem egyik visszatérő előadója Maticsák Sándor, a DE BTK Finnugor Nyelvtudományi Tanszék vezetője már kétszer tartott előadást a kurzuson. Az első témája a magyar nyelv eredete volt, a másodikban pedig az ételnevek származásáról beszélt a Jókai bablevestől a Gundel palacsintáig címmel.
- Arra törekedtem, hogy azt mindenki megértse, itt nem nehéz nyelvészeti kérdéseket kell bemutatni. A közönség ezt jól fogadta, emlékszem arra, hogy a második előadásomon sokan jegyzeteltek, főleg nyugdíjas háziasszonyok, akik valószínűleg gyakran főznek – árulta el Maticsák Sándor.
Pósán László végül arról is beszámolt, hogy a Szenior Egyetem szeptemberben induló őszi programja is sokszínűnek ígérkezik, a tervek szerint lesz benne humán- és természettudomány, egészségüggyel kapcsolatos kérdéskörök, valamint irodalom, művészet és közgazdaságtan is. Visszatérő előadókra is lehet számítani – ismertette a rendezvénysorozat szakmai vezetője.
A teljes riport itt hallgatható meg. A Szenior Egyetemmel kapcsolatos rész 10:32:42-nél kezdődik.
Sajtóközpont - OCs