A sikerek gyökere – Kossuth Gimnázium

Ötven éve érettségizett a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumának egykori 4. E osztálya. Az 1968- 1972 között az intézmény padjait közösen koptató egykori diákok idén újra találkoztak, hogy felelevenítsék az eltelt fél évszázad emlékeit.

A tanulmányokban, a sportban és a közösségi életben is kiválóan teljesítő osztály tagjai 1968 szeptemberében úgy találkoztak a gimnáziumban, hogy sokan már jól ismerték egymást az általános iskolából, a „Kiskossuthból”. A 36 fős kémia-fizika tagozatos osztály tagjai gyorsan egységes csapattá kovácsolódtak és értek el sikereket a különböző tanulmányi és sportversenyeken.

Az érettségit követően mindannyian diplomát szereztek, huszonketten a DE jogelőd intézményeiben végeztek, és tizenegyen oktatóként, kutatóként itt is dolgoztak. A sok orvos és vegyész mellett többek között volt, aki polgármester, más országgyűlési képviselő lett. Az egykori kossuthos tanulók az érettségi bankettjükön állapodtak meg abban, hogy minden olimpia évében – szökőévenként – találkoznak, mégpedig mindig a szökőnap havában.

- Az egymásnak tett ígéretet maradéktalanul teljesítettük, a találkozókon mindig nagyon sokan voltunk, akik pedig kényszerűen távol maradtak, ügyeltek arra, hogy valamilyen formában elküldjék üzeneteiket. Így volt ez a mostani, jubileumi összejövetelen is. A még élő 29 diákból 26-an vettünk részt a találkozón – mondta el Soós Csaba, az osztálytalálkozó egyik szervezője.

Az osztály egykori tanárai közül hárman is elmentek a találkozóra. Az intézményt egykor 17 évig irányító Szász Lajosné négy évig tanított a 4. E-ben, 96 évesen is ott volt tanítványai mellett. Lengyel Gabriella angol tanárnő hollandiai otthonából látogatott haza, és a Debreceni Dózsával kézilabda bajnoki aranyat elérő Ökrös István testnevelő is elfogadta a meghívást.

Az egykori 4. E tagjai rendszeresen tartották a kapcsolatot az eltelt fél évszázadban. Az osztályközösség 54 éves történetét egy emlékkönyvben foglalták össze.

- Tavaly márciusban született az ötlet, hogy az 50. évforduló alkalmából könyv formájában állítsunk maradandó emléket az osztálynak, tanárainknak, iskolánknak. A gondolatot hamar tettek követték. Az osztálytársak megörültek és éltek az önéletírás lehetőségével, gyűltek az élettörténetek, készültek a tanárportrék, esszék fogalmazódtak a legemlékezetesebb élményekről, szórakoztató, könnyed nyelvi játékok születtek és az emlékdobozok mélyéről régi fotók, oklevelek, diplomák, kitűzők, jelvények, ballagási tarisznyák, újságcikkek és egyéb relikviák kerültek elő.  A mintegy 300 oldalas album összeállítása közben összesen több mint négyezer emailt váltott az osztály – tette hozzá Soós Csaba.


A kötet egy példányát az egykori diákok a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium múzeumának ajándékozták.
Első sor: Soós Csaba, Farkas Dezső, Benkő Ilona, Mile Gabriella, Várterész Magda, Fülep Péter, Kerékgyártó Csilla, Kass Nóra, Ökrös István testnevelő tanár, Szász Lajosné igazgató, Oláh Ágnes, Nagy Katalin, Tóth Gábor, Laczkó Csaba, Pásztor Tamás, Nagy Zsolt, Kövér András.
Hátsó sor: Trón Tamás, Halász György, Kalapos Pál, Radnóczi Ferenc, Pősze Lajos, Kováts András, Kathó Ágnes, Farkas Ilona, Lengyel Gabriella angoltanár, Mágori (Móré) András, Székely Péter, Ferencz Rezső

Sajtóközpont - ÉE