Országosan egyedülálló – zenei menedzser képzés a Debreceni Egyetemen

Hazánkban elsőként a Debreceni Egyetem indít zenei menedzser mesterképzést, hogy egy folyamatosan megújuló, szerteágazó szakterületen is piacképes diplomát szerezhessenek a hallgatók. A DE Gazdaságtudományi Kar és a Könnyűzenei Intézet négy féléves mesterszakja minden szempontból hiánypótló lesz.

Már elérhető az egyetem képzési kínálatában az új mesterképzési szak, melynek részleteit hétfőn, sajtótájékoztatón mutatták be a Forest Centerben. A DE kancellárja, Bács Zoltán professzor, aki az új képzés szakfelelőse kiemelte: két év alatt piacképes tudást, átfogó szakmai ismereteket szerezhetnek a menedzseri szakmáról a hallgatók.

- A könnyűzenei képzés felsőoktatási bevezetésénél is rendszerben gondolkodtunk, ennek egyik legfontosabb eleme a produkció, a művészeti érték, a másik a menedzsmenttel foglalkozó szakemberek jelenléte, valamint a szükséges technikai háttér megteremtése. A zenei menedzserek sokrétű munkát végeznek, ezért speciális ismereteket és képességeket igényel ez a hivatás. A zeneiparban is felértékelődik a gyakorlati tudás, amire ugyan autodidakta, tapasztalati úton is szert lehet tenni, de az egyetemi képzésnek köszönhetően rövidebb idő alatt nyílhat lehetőség a szükséges piaci ismeretek megszerzésére – fogalmazott a kancellár. 

Hallgatói létszámot tekintve a Debreceni Egyetem legnépesebb kara a Gazdaságtudományi Kar, ahol Fenyves Veronika dékán szerint az eddig is multidiszciplináris képzési kínálat most egy újabb fontos területtel bővül.

- A képzéseinkben közös pont, hogy erős bennük a gazdasági szemlélet, a marketing, a szervezés-irányítás. A Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetével közösen dolgoztuk ki a mesterszak részleteit, és az oktatást is együtt végezzük majd. Érvényesülni fognak a kar jó gyakorlatai, hiszen – akár a többi szaknál – jelen esetben is neves szakembereket, szakmai szervezeteket vonunk be az oktatásba. Fontos az is, hogy a zenei, művészeti, kulturális példák mentén valósuljon majd meg a szakemberek képzése – emelte ki a kari vezető.

Kapusi Kálmán, a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetének igazgatója elmondta, hogy már 2021-ben, a kortárs könnyűzenei alapképzés indulásakor felmerült a zenei menedzser mesterszak meghirdetése, mely többszintű szakmai háttérrel megtámogatott hiánypótló képzésként érhető el mostantól a Debreceni Egyetemen.

- A legjobb szakemberek vesznek részt az oktatásban, ehhez a Könnyűzenei Intézet is minden támogatást megad. Többek között olyan infrastrukturális fejlesztéseket tervezünk, melyek erősíthetik a zenei menedzser képzés sikerét és a piacképes szakemberek diplomához jutását – mutatott rá az intézetvezető.

Óriási lehetőség ez mindenki számára – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Tabár Zoltán, a Magyar Zenei Menedzserek Egyesületének elnökségi tagja. Mint mondta: több ezer olyan produkció van az országban, melyek hozzáértő irányítást igényelnek, ehhez szakemberekre van szükség, ez pedig jelentősen felértékeli a DE új képzésének jelentőségét is. 

- A digitalizáció korában minden nap fejleszteni kell magunkat, nagyon sok változás történik, elég csak azokra az algoritmusokra gondolni, melyek tartalmakat módosítanak egyik pillanatról a másikra, de meg kell felelni a közösségi média elvárásainak is. Naprakésznek kell lenni, ennek legjobb terepe az oktatás – emelte ki Tabár Zoltán.

Bakó Csaba, a Tankcsapda produkciós menedzsere szerint a zenei menedzsereknek egyfaja plusz zenekari tagként a produkció minden részére rálátással kell lenniük, a turnék szervezésétől, a koncertek, fellépések körülményein át a sajtónak adott interjúkig és közösségi médiás megjelenésekig. 

- Egy-egy zenei produkciónál rengeteg pluszmunkát kell végezni a zenei rész megalkotása, a dalírás és a hangszerelés mellett. Folyamatos tanulásra, önképzésre van szükségünk azoknak is, akik már évtizedek óta a pályán vannak. Ez a képzés országosan egyedülálló abból a szempontból is, hogy itt egy helyen és egy időben nyílik rálátás az egész szakmára, gazdasági, zenei, koncertszervezési, kommunikációs értelemben egyaránt – hangsúlyozta.

A négy féléves, 120 kredites mesterszakra bármilyen alapképzés elvégzését követően lehet jelentkezni. Tóth Ákos, a DE Könnyűzenei Intézet igazgatóhelyettese kiemelte: ez nem egy átlagos mesterszak, ugyanis az országban ez az egyetlen master of profession képzés, mely egy alkalmazott tudományterületre, jelen esetben egy komplex szakmára készíti fel a hallgatókat.

- Az első évben általános menedzser kompetenciákat lehet elsajátítani, művészeti háttértudásra tehetnek szert a hallgatók, a második évben kifejezetten a speciális menedzser tárgyakat tanulhatják. Klasszikus és könnyűzenei menedzsment is szerepel a képzés rendszerében, ennek megfelelően a lehető legszélesebb spektrumban készítjük fel a leendő szakembereket. Többek között turnémenedzsmentről, pénzügyi ismeretekről, zeneipari jogi szabályozásról, a social media és az infliuencerek szerepéről is hallhatnak majd az egyetemisták – sorolta az igazgatóhelyettes.

A tervek szerint kisebb létszámú és interaktív lesz az oktatás, olyan szakemberek közreműködésével, mint a tankcsapdás Fejes Tamás, akitől a zene üzleti oldala sem áll távol, vagy éppen Tóth Gergely, aki mások mellett Azahriah produkciós csapatának tagja. A mesterképzés tárgyait a jövőben mikrokredites formában is meghirdetné az egyetem. 

A szeptemberben induló új mesterképzési szakra az általános felvételi eljárás keretében február 15-ig lehet jelentkezni.

Sajtóközpont - BZ